Podporu si v projektu Brno Ph.D. Talent rozdělí 25 studentů doktorských programů. Po dobu tří let mohou počítat se 100.000 korun ročně.

"Tyto finance mi umožní věnovat se naplno výzkumnému projektu bez toho, abych pociťoval finanční nejistotu a musel se při vědecké práci věnovat dalšímu zaměstnání," řekl Stanislav Smatana, který se zaměřuje na vývoj nových metod analýzy dat ze střevní mikroflóry. Jeho poznatky mohou v budoucnu přispět k boji s vážnými civilizačními nemocemi.

Průměrný příjem doktoranda se pohybuje pod úrovní minimální mzdy. "V porovnání s vyspělými evropskými státy je u nás státní dotace na doktorské místo poloviční. My se jim z rozpočtu města snažíme plat zčásti dorovnat a vytvořit jim tak podmínky pro studium," uvedl Miloš Šifalda, ředitel Jihomoravského centra pro mezinárodní mobilitu, které projekt administruje.

Přivést a udržet v Brně špičkové vědce je dlouhodobým cílem magistrátu i krajského úřadu. Ve městě v posledních letech vznikla nová vědecká centra, přišly inovativní firmy. "Podporou mladých nadaných studentů pro ně připravujeme kvalitní vědecké pracovníky, což je zároveň levnější než 'import' již zkušených vědců z jiných regionů či zemí," uvedl náměstek primátora Jaroslav Kacer (TOP 09).

Za sedm ročníků Brno Ph.D. Talent město ve spolupráci s Jihomoravským centrem pro mezinárodní mobilitu podpořilo 133 studentů, z nichž většina zůstává v akademickém prostředí brněnských univerzit.