Brno hledá možnosti, jak získat peníze do rozpočtu. Vedení města zvažuje prodej pozemků, které patří Technologickému parku a v jeho sousedství i městu. K dispozici je zhruba 12 hektarů, které jsou nezastavěné, ale s jejich stavebním využitím se do budoucna počítá, částečně pro rezidenční výstavbu. Podle primátorky Markéty Vaňkové (ODS) se konkrétnější debaty o prodeji povedou po dokončení územní studie letos v červnu. 

Náměstek primátorky René Černý (ANO) řekl, že město peníze potřebuje na investice a zmínil multifunkční halu či Janáčkovo kulturní centrum, což jsou stavby, které budou stát miliardy korun.

Kolik by prodej pozemků městu vynesl, není zřejmé, ale může jít o stamiliony korun

Většinovým vlastníkem firmy Technologický park Brno se město stalo na přelomu let 2019 a 2020, kdy koupilo zbývající akcie od komerční firmy P&O za více než půl miliardy korun. V současnosti firma funguje jako pronajímatel kanceláří nadnárodním technologickým firmám.

Původně šlo o prostory, které sloužily rozvíjejícím se technologickým firmám včetně startupů. Dnes nabízí firma komerční pronájmy za tržní ceny a vytváří roční zisk v desítkách milionů korun. V roce 2020 to bylo 96 milionů, o rok později kvůli covidu 62 milionů.

Dosud je zastavěno zhruba šest hektarů pozemků a na dalších šesti hektarech se počítá v budoucnu s další výstavbou sloužící pro firmy

Zbývá však ještě zhruba dalších šest hektarů pozemků přiléhajících ze severu k tramvajové smyčce. Ty bude možné zastavět podle nového územního plánu i bytovými domy. Část patří firmě Technologický park, část městu a malá část soukromníkům. Právě o těchto pozemcích s výjimkou těch soukromých vedení města debatuje, někteří z politiků je označují za zbytný majetek.

„S největší pravděpodobností zde vznikne v budoucnu nová městská čtvrť a povedeme v koalici debatu, zda se na tom bude podílet soukromý subjekt. Myslím, že otázkou bude rozsah, ne samotný prodej, proti kterému není žádný velký odpor,“ řekla Vaňková. Podle ní by bylo lepší, aby výstavbu bytů zajišťoval soukromý developer, nikoliv město. Černý doplnil, že město musí debatovat o rozvoji firmy i o tom, jaké majetky firma nepotřebuje. „Město peníze na investice potřebuje,“ řekl Černý. Podobný názor má i další zástupce koalice, radní Filip Chvátal (KDU-ČSL).

Město uvažovalo o prodeji firmy už v době covidové pandemie a kvůli složité finanční situaci, ale nepřistoupilo k němu

Radní za sociální demokracii Jiří Oliva (ČSSD) by byl i pro prodej celé firmy Technologický park, což však ostatní koaliční partneři nechtějí. „Myslím si, že město má mít firmy, které zajišťují veřejnou správu, ale nepotřebuje podnikat,“ uvedl Oliva. Souhlasí s tím, aby na volných pozemcích vznikla rezidenční zástavba a aby ji zajistil soukromý investor, protože pro stavbu městských či družstevních bytů už si město zajistilo jiné lokality.

Opoziční Pirát Tomáš Koláčný považuje firmu za „rodinné stříbro“ a je proti neuváženému prodeji pozemků, kterým by se znehodnotil funkční ekosystém, v němž vedle sebe fungují VUT, Jihomoravské inovační centrum a technologické firmy. Podobně opatrná by byla s prodejem i Jana Drápalová (SZ), která se domnívá, že prodejem pozemků by se neměly látat díry v rozpočtu.