Městská část Brno-Jehnice devět měsíců po komunálních volbách míří k volbám předčasným. V pondělí rezignoval na mandát zastupitele místostarosta Vít Krinčev (Klidné Jehnice) a z původních sedmi členů zastupitelstva zůstali už jen čtyři. Informaci z facebookových stránek Klidných Jehnic potvrdil odstupující Krinčev.

„Ač jsem se původně stal místostarostou jako člen koalice, skončil jsem v podstatě jako opoziční místostarosta, i když je to paradoxní. Pan starosta Dráb začal hlasovat s lidmi, proti kterým se celé roky vymezoval, a ztratil mou důvěru,“ uvedl Krinčev. Starosta Jehnic Stanislav Dráb (Společně v Jehnicích) na dotaz uvedl, že situaci nechce komentovat.

Komunální volby v Jehnicích loni na podzim vyhrála kandidátka nazvaná Společně v Jehnicích vedená Robertem Charvátem, která získala téměř 36 procent hlasů a tři ze sedmi mandátů v zastupitelstvu. Další čtyři strany, včetně kandidátky Klidné Jehnice, získaly po jednom mandátu. Koalici vytvořila dvě nová uskupení Společně v Jehnicích a Klidné Jehnice se čtyřmi mandáty. Zbylí tři zastupitelé patří k bývalému vedení městské části.

Spory mezi zastupiteli vypukly už po volbách, kdy se starostou stal Stanislav Dráb se Společně v Jehnicích, ač nebyl lídrem vítězné kandidátky a nezískal ani nejvíce preferenčních hlasů. Na konci března na zastupitelské mandáty rezignovali oba další zastupitelé za Společně v Jehnicích, další lidé na kandidátce se vzdali pozice náhradníka, a tak nemohly být jejich pozice v zastupitelstvu obsazeny.

Stejná situace nastane podle Krinčeva i nyní. „Všichni členové naší kandidátky se písemně vzdali pozice náhradníka, na mnou uvolněné místo v zastupitelstvu tak nemá kdo nastoupit,“ řekl.

Počet zastupitelů klesl na čtyři, podle zákona je minimální počet pět zastupitelů. Podle zákona o volbách není zastupitelstvo usnášeníschopné a musí být vyhlášeny předčasné volby. Městská část Jehnice má 1100 obyvatel a 351 domů. Součástí Brna se Jehnice staly v roce 1971, do té doby byly samostatnou obcí.