Brno připravuje stavbu mateřských a základních škol v Králově Poli a Nové Zbrojovce. Výstavba školských zařízení za více než dvě miliardy korun má v těchto lokalitách navázat na budování nových bytů. Radní města dnes schválili investiční záměry, nyní bude následovat zařazení do plánu investic a zpracování studie. U obou projektů se počítá se zahájením stavby na jaře roku 2026, uvedl v tiskové zprávě brněnský magistrát.

V okolí Sadové v Králově Poli se v důsledku rozsáhlé bytové výstavby zvýšil počet obyvatel zhruba o šest tisíc, převážně to jsou mladé rodiny. Připravované vzdělávací kapacity tam zahrnují základní školu s 18 třídami pro 540 dětí a mateřskou školu s pěti třídami pro 125 dětí. Škola by měla být v ulici Zaječí hora. Projekt počítá i s centrálním veřejným prostranstvím a parkem. Celkové náklady jsou odhadovány na 1,2 miliardy korun.

Investorem je město, které bude usilovat o získání podpory z evropských fondů

Základní škola má mít kromě odpovídajících výukových prostor a administrativního zázemí také knihovnu, klubovnu nebo školní jídelnu pro 700 strávníků. „V podzemním podlaží pak bude technické zázemí, sklady a prostory pro odpadové hospodářství. Mateřská škola s potřebným zázemím bude mít extenzivní zelenou střechu s fotovoltaickými panely. Počítá se i s prodloužením silnice a promenády, které zajistí přístup ke školce,“ sdělila radní pro oblast školství Irena Matonohová (STAN).

V Nové Zbrojovce se připravuje stavba mnoha bytových domů a administrativních objektů

Měla by tam proto vzniknout základní škola s 27 třídami pro 810 dětí a mateřská škola se dvěma třídami pro 50 dětí. Celkové náklady se odhadují téměř na 900 milionů korun, vedle města se na nich bude podílet také developer. I na tento projekt chce město získat evropské peníze.

„Základní škola bude umístěna do čtyř nadzemních a jednoho podzemního podlaží. V objektu se počítá s výukovými prostory, školní jídelnou pro 900 strávníků, knihovnou a administrativním zázemím. V podzemním podlaží pak bude technické zázemí, sklady a prostory pro odpad. V sousedním samostatném objektu budou dvě tělocvičny a mateřská škola s potřebným zázemím a zahradou. Na střeše bude venkovní školní sportoviště,“ dodala Matonohová.

Podoba nových škol vzešla z architektonických soutěží, kterých se účastnily ateliéry z celého Česka

„Vítězný návrh pro Novou Zbrojovku je výsledkem dlouhodobé spolupráce města a vlastníka tohoto areálu. Umožňuje jak vznik nové kapacitní školy a nového náměstí, tak i administrativní budovy, ve které by mělo působit nové soukromé gymnázium a základní škola PORG. U Sadové doplníme chybějící infrastrukturu a nově kromě základní a mateřské školy vznikne i náměstíčko. Oceňuji i krajinářské řešení, díky kterému můžeme zachovat většinu vzrostlých stromů,“ dodal radní Filip Chvátal (KDU-ČSL).