Provoz první automatické dotřiďovací linky odpadu v městské odpadové společnosti Sako Brno za 330 milionů korun dnes zahájil premiér Petr Fiala (ODS) spolu s brněnskou primátorkou Markétou Vaňkovou (ODS) a ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem (KDU-ČSL). Linka s touto technologií je jediná v Česku, přitom bych jich republika měla mít celkově alespoň 20, řekl při zahájení ministr Hladík.

Nový provoz automatické třídicí linky na plast, papír a kovové obaly je umístěn v areálu městské společnosti SAKO Brno při Jedovnické ulici a unikátnost je v tom, že není založena na ručním třídění, nýbrž na vysokém stupni automatizace provozu. Podstatou moderní technologie jsou optické senzory, které dokážou rozlišit a separovat různé druhy odpadů mnohem rychleji a efektivněji než stávající ruční dotřiďování.

„Otevření této moderní třídicí linky, na kterou poskytl dotaci Státní fond životního prostředí, považuji za první vlaštovku. Pevně doufám, že podobné projekty v dalších městech budou následovat,“ uvedl předseda vlády Fiala.

Automatizovaný způsob dotřiďování minimalizuje zbytkový odpad

„Technologie, která umí zachytit recyklovatelné plastové komodity až s 95% přesností, pomůže v třídění separovaného odpadu nejen Brnu, ale také podstatné části Jihomoravského kraje. V automatické lince se zpracuje přibližně čtyřikrát více plastového odpadu než ručním dotřiďováním,“ popsal Hladík.

Nová linka roztřídí více než 20 tisíc tun plastového odpadu

„Oceňuji, že stavba linky netrvala ani rok. Již po devíti měsících od jejího zahájení jsme začali se zkušebním režimem jednotlivých komponentů linky a nyní, po několikaměsíčním testování, přecházíme na pravidelný, každodenní provoz,“ doplnila Vaňková.

Stávající linka byla nejen technologicky překonaná, ale také za hranou kapacitních možností. Množství navezeného papíru a plastu se každoročně zvyšovalo, za posledních 7 let v souhrnu o více než polovinu. Aktuálně každé čtvrtletí sváží vozy na SAKO tolik plastu jako před 10 lety za celý rok.