Brno má za 2,4 milionu nový bagr na kopání hrobů na hřbitově

Brno má nově bagr, který na Ústředním hřbitově usnadní práci při kopání hrobů. Hroby dosud bylo potřeba kopat ručně, uvedl mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek. 

  • Foto

    ilustrační, reform.at

Správa hřbitovů města Brna je první v České republice, která tento typ bagru provozuje, řekl ČTK Ondřej Šoukal z firmy Alfa profi, která stroje do ČR dováží.

Bagr typu BOKI 2552 stál 2,36 milionu korun. Nyní pracuje ve zkušebním provozu. "Výrazně usnadní a zrychlí práci při kopání hrobů. Jeho hlavním plusem je tak zvýšení efektivity práce. Vykopání hrobu provede bez fyzické námahy i za 15 minut," uvedl Poňuchálek.

Městský podnik Správa hřbitovů města Brna se inspiroval v zahraničí. "V Německu, Francii nebo v Rakousku je běžné využívat mechaniku při kopání hrobů. Například ve Vídni k tomu slouží 15 strojů stejných jako v Brně," uvedla ředitelka Správy hřbitovů města Brna Alena Říhová.

Pracovníci podniku mohou bagr převážet na vleku. "Do budoucna zvážíme i jeho využití na menších hřbitovech v Brně," poznamenala Říhová. Brno má 11 hřbitovů. Největší je Ústřední hřbitov Brno. Další hřbitovy mají například městské části Komín, Královo Pole, Líšeň, Soběšice, Žebětín a Židenice.

Zdroj: 
čtk