Brno hledá firmu, která postaví třetí halu pro míčové sporty ve Vodově ulici. Odhadované náklady jsou 118 milionů korun. Cílem je dostavět halu tak, aby se v komplexu tří hal mohlo v roce 2025 a pak v roce 2026 uskutečnit basketbalové mistrovství světa juniorek a kadetek. Novinářům to dnes řekli primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS) a radní pro sport Tomáš Aberl (TOP 09). Město bude žádat o finanční podporu kraj a Národní sportovní agenturu.

Dvě haly už tam jsou

V místě už dvě haly jsou, a to pro 3000 a 1000 diváků. Konají se v nich utkání i tréninky basketbalu, florbalu, ale i jiných sportů. Město plánovalo postavit třetí tréninkovou halu už delší dobu, od roku 2021 má stavební povolení. „Čekali jsme, až se ustálí ekonomická situace. Nyní přišla vhodná doba,“ řekla Vaňková. Město se nejprve potýkalo s koronavirovou krizí, zvýšením cen stavebních materiálů a energií.

Chceme oba šampionáty, říká Vaňková

Impulzem pro stavbu haly je také možnost pořádání dvou basketbalových šampionátů juniorek a kadetek v roce 2025 a 2026. Podmínkou ale je, aby byly k dispozici dvě hrací plochy a dvě tréninkové, čehož se stavbou třetí haly docílí. Na šampionátech bývá po 16 týmech z celého světa a televizní přenosy ze zápasů jdou do 30 zemí. „Pro město, kraj a stát mají oba šampionáty velký propagační a potažmo i ekonomický přínos,“ poznamenala Vaňková.

Stavba by mohla začít letos v srpnu a potrvá 18 měsíců

„Nová hala má podle původních předpokladů sloužit pro trénink a zápasy mládeže v míčových sportech, na tom se nic nemění. Umožní ale i pořádání mezinárodních akcí v basketbalu, volejbalu, házené nebo florbalu,“ dodal Aberl. Místo na teleskopické tribuně bude až pro 250 diváků, vznikne 37 parkovacích míst.