Brněnští radní odsouhlasili poskytnutí dotací na provoz sportovišť 53,7 milionu korun, což je o 18 milionů víc než loni. A dalších jednadevadesát milionů pošle vrcholovým sportovcům. Poskytnutí dotací musí ještě schválit lednové zastupitelstvo.

Kluby sužuje energetická krize

„Velmi dobře si uvědomujeme těžkou situaci, ve které se kvůli energetické krizi provozovatelé nachází, proto letos poskytneme více financí. V loňském roce Brno vyplatilo 35 536 000 korun, letos rozdělíme 53 702 000 korun,“ vypočítala na webu města primátorka Markéta Vaňková (ODS).

O dotace požádalo 100 klubů

Dotace na provoz sportovišť se rozdělí mezi sto brněnských sportovních klubů, které o ně požádaly včas a splnily požadované podmínky. „Jsem rád, že se nám vzhledem k vyšším nákladům za energie podařilo navýšit částku na provozní náklady. Přispějeme k tomu, aby kluby nepřenesly své náklady na sportovce,“ upřesnil radní pro sport Tomáš Aberl (TOP09).

Fotbalisté, tenisté i košíkáři

Podporu by tak podle něj měly dostat TJ Stadion Brno, SK Líšeň, TJ Tatran Bohunice, TJ Start Brno, areál Hroch, Sportovní klub Draci Brno, Jihomoravské basketbalové centrum, Favorit Brno, FC Sparta Brno, Curling Brno, Český střelecký svaz, Brněnský lužánecký tenisový klub a další.

Špičkoví sportovci reprezentují město

Radní řešili také podporu vrcholového sportu a doporučili zastupitelům schválit pro tyto účely částku přes 91 milionů korun. „Brno je městem sportu, a proto chceme stejně jako v předchozích letech podporovat místní kluby a sportovce. Ti se navíc podílí na reprezentaci našeho města nejen v rámci republiky, ale díky účasti v mezinárodních ligách a turnajích rovněž v zahraničí,“ vysvětlila Vaňková.

O dotaci na letošek požádalo 72 organizací

Kluby k žádosti dokládaly úroveň sportovní výkonnosti, výsledky dosažené v daném sportovním odvětví v nejvyšších republikových soutěžích nebo finanční rozvahu nákladů spojených s přípravou a účastí na soutěžích vrcholových sportovců.

„Věříme, že i díky naší podpoře v Brně udržíme vysokou úroveň vrcholového sportu. Ten má koneckonců řadu dalších pozitivních efektů, mezi nejdůležitější patří například inspirování mládeže či ekonomický přínos,“ dodal radní Aberl.