Lidé v Brně si v sobotu připomenou druhé výročí ruského vpádu na Ukrajinu. Na náměstí Svobody se od 15:30 uskuteční shromáždění na podporu Ukrajiny, od 17:00 následuje benefiční akce v Centru experimentálního divadla na Zelném trhu, informovali pořadatelé.

Součástí programu shromáždění bude i spojení s pražským Staroměstským náměstím, odkud promluví prezident Petr Pavel. Organizátoři dále promítnou vzkaz, který natočil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Program chystají společně Institut Paměti národa Brno, Ukrajinská iniciativa jižní Moravy a další spolky, a to s podporou ukrajinského konzulátu v Brně

Účast na shromáždění ohlásila i brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS). Vystoupí také David Butula, ředitel Institutu Paměti národa Brno. „Měl bych tam přečíst společnou výzvu a informovat o možnosti ji on-line podepsat,“ uvedl Butula. Výzva je apelem na Evropu, aby nepolevila v podpoře Ukrajiny. Mezi signatáři jsou britský historik Timothy Garton Ash, jeho francouzský kolega Rémi Brague nebo bývalý disident Daniel Kroupa.

Benefiční akci Zvykli jsme si na válku pořádá nezávislé Divadlo 3+kk a nezisková organizace Nesehnutí. Cílem je připomenout pokračující ruskou invazi, ale také vybrat peníze na další pomoc Ukrajině. Výtěžek z dobrovolného vstupného podpoří nákup a montáž fotovoltaických panelů v nemocnici v Ovruči.

„Solární elektrárny dávají nemocnicím spolehlivý zdroj elektrické energie, který ochrání nejzranitelnější a zajistí provoz nezbytných přístrojů i při ruském bombardování nebo útocích na ukrajinskou infrastrukturu. Zároveň představují první krok pro zelenou obnovu Ukrajiny,“ uvedl za Nesehnutí Marek Hadrbolec.

Na potřebu solidarity a další podpory Ukrajiny akce upozorní formou diskusí a koncertů. Kompletní program je dostupný na webu

„Po prvním Večeru pro Ukrajinu, který jsme v roce 2022 s Nesehnutí pořádali hned devět dní po začátku ruské invaze, jsme si řekli, že nesmí být poslední. Uplynuly dva roky a konec války a utrpení, které způsobuje, jsou stále v nedohlednu. Chceme proto vyjádřit podporu všem, kteří neospravedlnitelné agresi Putinova režimu stále vzdorují,“ uvedl umělecký šéf Divadla 3+kk Libor Brzobohatý.