Městská část Brno-střed nesouhlasí se zrušením pěti ze sedmi poboček České pošty a přesunem zbylých dvou poboček na jiná místa. Po státním podniku požaduje zachování všech pěti poboček i zachování pošty v Nádražní ulici, která se má přesunout do obchodního centra Letmo. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí radnice Kateřina Dobešová. Na jižní Moravě pošta zruší 23 poboček, z toho 12 v Brně. Kroky činí kvůli úsporám, aby se vyhnula insolvenci.

Pověřili starostu vyjednáváním se šéfy České pošty

Situaci s pobočkami dnes projednali radní městské části, kteří pověřili starostu jednáním s vedením České pošty. V Brně pošta plánuje zrušení poboček v ulicích Zeiberlichova, Údolní, Mečová, Ondráčkova, Kamenačky, Kounicova, Příkop, náměstí 28. dubna, Hrnčířská, Sokolova, Křížová a Dukelská třída. Pět z těchto adres je v části Brno-střed. Pobočka Orlí se má navíc přesunout do Šumavské ulice a pobočka z Nádražní ulice do Letma, kde však nebude poskytovat balíkové služby ani ukládání zásilek.

Pro balíky na Šumavskou?

„Česká pošta nám přesuny poboček oznámila bez předchozího projednání. Balíkové služby a ukládané zásilky tak budou pro občany uloženy na poště Šumavská, která má nahradit hlavní poštu dosud na výborně přístupném místě centrálního dopravního uzlu v Nádražní ulici,“ uvedla místostarostka Ludmila Oulehlová (ANO).

Špatná dostupnost přemístěné pobočky

Pošta v Šumavské ulici je podle ní až na hranici městské části a pro většinu obyvatel bude velmi obtížně dostupná. „Budova v Šumavské se nenachází v přímém dosahu MHD, což bude například pro starší obyvatele problémem, navíc je zde aktuálně velmi omezená dostupnost i automobilem,“ zdůraznila Oulehlová.

Pošty mají širší působnost

Starosta Brna-střed Vojtěch Mencl (ODS) uvedl, že všechny pobočky pošty na území městské části nejsou jen spádovými poštami pro občany v docházkové vzdálenosti, ale vzhledem k jejich poloze v centrální oblasti mají daleko širší působnost zejména pro společenské a hospodářské aktivity.

Zrušení poboček ovlivní i potřeby firem a živnostníků

„Jejich zrušení tedy velmi negativně ovlivní nejen potřeby občanů, ale také velkého množství podniků a živností. Zvláštní význam pak má pošta Nádražní, která slouží jako celobrněnská hlavní pošta s devadesátiletou tradicí. Její zrušení a zcela nevhodné přesuny aktivit do budovy Letma a na Šumavskou ztíží život všech Brňanů a budou velmi negativně vnímány nejen ve vztahu k České poště, ale i k jejich řídicím státním institucím,“ upozornil Mencl.

Státní podnik se chce vyhnout insolvenci

Pošta zruší 300 poboček v zemi k polovině letošního roku. Nejvíce jich v počtu 48 ubude v Moravskoslezském kraji, dále 35 v Praze a 27 v Ústeckém kraji. Pošta chce tímto krokem snížit ztrátu, která za loňský rok dosáhla 1,5 miliardy. Bez úsporných opatření by skončila v insolvenci. Pošta má 3200 poboček, po zrušení jich bude 2900.