Požár opuštěných unimobuněk, při kterém před rokem zemřelo osm lidí, zřejmě bezdomovců, dnes v brněnské Plotní ulici připomíná plácek vysypaný bílými kamínky a na něm několik svíček a květin. Policie případ odložila, pravděpodobně šlo o nešťastnou náhodu. Magistrát v reakci na tragédii zintenzivnil spolupráci se strážníky, kteří mají z pravidelných obchůzek i skrze přestupkové řízení přehled o incidentech v lokalitách, kde se lidé bez domova sdružují. Díky tomu sociální kurátoři objevili nová riziková místa, řekl mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek. Pokračují podle něj i programy zabydlování lidí v nouzi, opozice je dlouhodobě označuje za nedostatečné.

Velkou část bezdomovců oslovila nabídka služeb města

V důsledku větší spolupráce se strážníky byly podle Poňuchálka návštěvy v lokalitách účelné a zpětná vazba klientů většinou pozitivní. „Velkou část nových klientů oslovila naše široká nabídka služeb a dostavili se na naše oddělení pro pomoc. Díky častějším depistážím a výjezdům s městskou policií jsme objevili nová riziková místa, kde intenzivně pracujeme na tom, aby se nic podobného neopakovalo. Bohužel vždy se najdou klienti, kteří se rozhodli žít na okraji společnosti, jsou agresivní, pod vlivem návykových látek a nabízenou pomoc opakovaně odmítají,“ sdělil. Podle dřívějších informací je v Brně, které má téměř 400 tisíc obyvatel, asi 2000 bezdomovců.

Kurátoři vyrážejí i na noční výjezdy

V centru Brna navštěvují sociální kurátoři mnoho míst, která neoprávněně obývají lidé bez domova, například na dolním nádraží, v blízkosti hlavního nádraží, na svazích Špilberku nebo v parcích. Ke standardně nastavené terénní práci přidali i noční výjezdy. Snahou bylo zachytit klienty, kteří se ve svých chýších přes den pravděpodobně nezdržují. Počty klientů ale podle Poňuchálka korespondovaly s výstupem z denních záchytů. Sociální kurátoři jsou navázáni na poskytovatele služeb v Brně, mezi které patří Armáda spásy, Diecézní charita Brno, Centrum sociálních služeb a další. „Problematické případy konzultujeme na společných setkáních, kde hledáme nejlepší způsoby řešení,“ dodal mluvčí.

V Brně je několik set rodin v bytové nouzi, říká Hollan

Část opozice dlouhodobě vnímá, že vedení města nedělá dost, aby bezdomovectví v Brně zabránilo. Programy, které cílí na zabydlování lidí žijících v nevyhovujících podmínkách nebo na ulici, podle opozičních politiků současná koalice vedená ODS utlumila. „Počet přidělovaných bytů je vzhledem k počtu lidí bez domova marginální. V Brně je několik set rodin v bytové nouzi a problém se zhoršuje. Přitom Brno má dostatečnou kapacitu v bytovém fondu a zvládlo by to řešit, je to jen o rozhodnutí politické reprezentace. V Brně nic jako ukončování bezdomovectví neexistuje,“ řekl opoziční zastupitel Matěj Hollan (Žít Brno).

Město využívá metodu Housing first

Poňuchálek uvedl, že projekty pro zabydlování domácností v bytové nouzi jsou přibližně v polovině. Město využívá metodu Housing first, jejímž cílem je najít domov lidem žijícím třeba v ubytovnách či přímo na ulici a poskytnout jim podporu sociálních pracovníků, a metodu Critical Time Intervention (CTI). Ta se zaměřuje na domácnosti, které dlouhodobě stagnují v pořadnících na sociální i obecní byty v městských částech. Nejsou tak ohrožené, aby se dostaly výše v pořadníku, ale zároveň nejsou dostatečně solventní pro obecní byt.

Zabydleli 25 domácností

Díky Housing first nyní bydlí deset domácností, šest je ve schvalovacím procesu a poslední čtyři čekají na nabídku bytu. CTI pomohlo zabydlet 15 domácností, deset prochází schvalováním a 15 čeká na nabídku. Bydlení pro lidi v bytové nouzi poskytlo mezi lety 2018 až 2022 Brno 127 domácnostem. Jako součást projektu CTI začala loni v září příspěvková organizace města Centrum sociálních služeb provozovat Městskou nájemní agenturu. V současnosti disponuje deseti byty v nájmu od soukromých vlastníků, které najímá domácnostem v bytové nouzi. Od začátku letošního roku jsou také v Brně-sever a Židenicích v provozu kontaktní místa, která poskytují odborné poradenství v oblasti bydlení.