Architektonicko-výtvarnou soutěž na sochu řeholnice Marie Restituty v Brně vyhrál akademický sochař Radim Hanke. Návrh maximálně naplnil požadavky na celkovou výtvarnou úroveň řešení, řekla novinářům primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS). V soutěži bylo 38 návrhů, tři ale nesplnily podmínky. Cena sochy je podle vítězného návrhu 3,3 milionu korun.

Rada města dnes potvrdila konečné pořadí určené porotou. Hanke se do soutěže přihlásil společně s kanceláří ellement architects. Druhé místo získali Antonín Matějovský a Michal Ondráček, třetí místo patřilo dvěma návrhům, a to Lukáše Wagnera a dále autorů Vladimíra Matouška s Radimem Horákem. „Návrh, který se umístil na prvním místě, maximálně naplnil požadavky na celkovou výtvarnou úroveň řešení, soulad s ideovým záměrem soutěže a vhodnost začlenění do určeného prostoru, což je kritérium, které mělo při hodnocení nejvyšší váhu,“ uvedla Vaňková.

Samotné figurální pojetí má podle porotců v prostředí parku vyvolat radost z dobře zvládnutého díla a evokovat skromnost jako vyjádření pocty příkladným osobním postojům Marie Restituty Kafkové, poznamenala primátorka. „Bronzové dílo svým prostorovým začleněním sceluje památník padlým ze světových válek a připomínku věnovanou rodačce z Husovic,“ doplnila Vaňková. Po uplynutí zákonných lhůt bude navazovat jednání s vítězem o podmínkách smlouvy na zhotovení díla.

Marie Restituta se narodila jako Helena Kafková v Husovicích. Později se její rodina přestěhovala do Vídně a Kafková vstoupila do kongregace Sester františkánek křesťanské lásky a přijala řeholní jméno Marie Restituta. Byla zdravotní sestrou a za druhé světové války se několikrát dostala do sporu s nacisty. Zatkli ji přímo na operačním sále a následně popravili. Za blahoslavenou byla prohlášena v červnu roku 1998. V Brně je také kostel Marie Restituty a park, kde by měla její socha stát.