Brno vyhlásilo veřejnou sbírku na nové varhany pro budoucí Janáčkovo kulturní centrum

  • Foto

    redakce (MOŠ archiv)

Na varhany, které budou v budoucím Janáčkově kulturním centru (JKC), může přispět i veřejnost. Dnes to oznámili brněnští radní. Kulturní stánek má zatím hotové podzemní garáže a vyroste mezi Veselou a Besední. Podle harmonogramu by stavba Janáčkova kulturního centra měla začít za méně než rok. Do projektu se nyní může zapojit a aktivně ho podpořit i široká veřejnost. Město v pátek vyhlásí sbírku na koncertní varhany.

„Projekt Janáčkova kulturního centra zdárně pokračuje v přípravách, máme vydané stavební povolení, v listopadu očekáváme odevzdání hotové dokumentace pro provedení stavby, na jejímž základě vyhlásíme výběrové řízení na zhotovitele. Toho bychom chtěli vybrat na jaře a v létě už konečně ‚kopnout do země‘,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková (ODS).

Samotné varhany čeká vlastní soutěž. Ve spolupráci s odborníky chce vedení města stanovit zadání, co varhany musejí splňovat, aby nejen vyhovovaly po všech stránkách, ale aby i přesně odpovídaly kubatuře sálu, tedy nebyly ani moc silné, ani moc slabé.

„Po stanovení konkrétních požadavků oslovíme výrobce po Evropě i celém světě a odborná komise vybere nejvhodnější nabídku.  Bude se jednat o vůbec první nové koncertní varhany pro nový klasický koncertní sál v Česku po zhruba 100 letech, takže jejich výběru chceme opravdu věnovat maximální péči a důslednost,“ dodal náměstek pro kulturu Tomáš Koláčný (Piráti).

Zdroj: 
MMB