Brnu-střed dluží Sberbank přes 20 milionů, má být ve věřitelském výboru

  • Foto

    redakce (archiv)

Největší brněnské městské části Brno-střed dluží banka Sberbank CZ, která je kvůli vazbám na Rusko v likvidaci, 20,7 milionu korun, řekla mluvčí městské části Kateřina Dobešová. Městská část má podle ní zájem být členem věřitelského výboru. Podle insolvenčního návrhu z minulého týdne by se měla městská část stát jedním z pěti členů prozatímního věřitelského výboru, dalšími členy by měly být Česká národní banka, Kraj Vysočina, Garanční systém finančního trhu a brněnská společnost Stema-tech.

"Městská část Brno-střed vyjádřila zájem o členství ve věřitelském výboru, i když ve srovnání s jinými městy a obcemi není naše pohledávka ve výši 20,7 milionu korun největší. Chceme ve výboru dohlédnout na spravedlivé vypořádání pohledávek i všech měst a obcí. Funkce věřitelského výboru je zejména kontrolní, chrání zájmy věřitelů a v součinnosti s insolvenčním správcem přispívá k naplnění účelu insolvenčního řízení," uvedla Dobešová. Pohledávka podle ní tvoří dvě procenta rozpočtu městské části, a neohrožuje tak její hospodaření.

Kraj Vysočina je navrhován za člena věřitelského výboru, protože je druhým největším věřitelem Sberbank s pohledávkou 2,4 miliardy korun. "Kraj Vysočina je významným věřitelem Sberbank, a proto vítáme možnost být členem prozatímního věřitelského výboru. Od účasti si slibujeme zejména dostatek informací o probíhající insolvenci banky. A i přesto, že celý proces insolvence probíhá nezávisle na kraji, chceme být aktivním účastníkem i pozorovatelem, který bude u všech důležitých kroků," řekl náměstek hejtmana Miroslav Houška (KDU-ČSL).

O členství ve věřitelském výboru se přihlásila i brněnská společnost Stema-tech. Podle insolvenčního návrhu je na člena věřitelského výboru vhodným kandidátem, protože jde o nadlimitního vkladatele dlužníka. Zástupce firmy na dotaz ČTK uvedl, že výši své pohledávky nechce zveřejňovat.

V insolvenčním návrhu se uvádí, že závazky dlužníka převýšily ke konci června hodnotu jeho majetku asi o 151 milionů korun, ke konci července by měly závazky převyšovat jeho majetek zhruba o 605 milionů korun. Banka měla ke konci června desítky tisíc věřitelů, vůči kterým eviduje závazky 61,762 miliardy korun.

Městský soud v Praze zahájil insolvenční řízení s bankou minulý týden na její vlastní návrh. Česká národní banka (ČNB) na začátku května pravomocně odebrala Sberbank CZ bankovní licenci. Městský soud v Praze poté poslal banku do likvidace. Kroky k odnětí licence banky, která je navázána na Rusko, zahájila ČNB 28. února. Důvodem bylo zhoršení situace Sberbank CZ kvůli odlivu vkladů po zahájení ruské invaze na Ukrajinu.

Zdroj: 
čtk