fbpx
23. 03. 2023 Dnes má svátek Ivona

Budoucí architekti z Brna chtějí zachránit klášterní kolej v Lipníku nad Bečvou

Památkově chráněný objekt piaristické koleje v Lipníku nad Bečvou chátrá a už mnoho let čeká na záchranu a nové využití. Zachránit ho chtějí budoucí architekti z Brna.
klaster-lipnik1-meu-lipnik-nad-becvou

Foto:

archiv Lipníku nad Bečvou

Od 5. do 9. září se tam totiž uskuteční workshop studentů z Fakulty architektury VUT Brno, kteří zahájí proces záchrany, prověří reálné možnosti a přijdou s ideovými návrhy pro město, které nastíní, co s budovou dál. Díky tomu by se chátrající památka mohla dočkat nového praktického využití a tolik potřebné rekonstrukce.

Klášter v Lipníku nad Bečvou patří mezi nejohroženější památky v Česku. Barokní kolej a škola piaristů vznikla na místě původního domu a špitálu Jednoty bratrské se sborem ze 16. století. Situaci ohrožující existenci komplexu přinesla až současná doba, kdy je celá stavba prázdná a bez využití, což způsobuje její postupné chátrání.

„V místě piaristické koleje stával původně dům Jednoty bratrské. Při první přestavbě v letech 1637 až 1641 bylo vybudováno 18 mnišských cel a jedna temná. V roce 1673 byla postavena vedlejší školní budova, v letech 1740 až 1741 rozšířená o další trakt. V objektu byla škola, noviciát, knihovna, oratorium, byty řeholních kleriků i žáků," vysvětlil místostarosta Ondřej Vlček.

Pro bývalou piaristickou kolej ze 17. století se zatím nedaří najít vhodné využití, ani peníze na nákladnou rekonstrukci. Protože objekt se dlouhodobě nevyužívá a neudržuje se, proto vyžaduje celkovou úpravu.

Případné opravy dlouho brzdil především fakt, že pro památkový objekt se jen těžko hledalo vhodné využití. Proto město navázalo spolupráci s Fakultou architektury VUT, aby získalo informace o možném dalším využití areálu. „Bez vhodného projektu není možné sehnat na opravu areálu peníze. Proto jsme rádi, že vznikla tato spolupráce a věříme, že přinese novou energii a perspektivu,“ uvedl starosta Miloslav Přikryl.

Podobný postup zvolila i městská samospráva v nedalekém Prostějově, kde na podzim loňského roku proběhl tematický workshop. Studenti vypracovali ideové návrhy využitelnosti objektu tamní hvězdárny. Tento impulz odstartoval proces renovace objektu. Olomoucký kraj na základě výstupů od týmu mladých odborníků vypsal otevřenou architektonickou soutěž a v brzké době bude realizovat přestavbu staré hvězdárny. Proto se na budoucí architekty nyní obrátili i zástupci Lipníku nad Bečvou.

Na workshopu, který proběhne začátkem září přímo v klášteře, budou studenti hledat a prověřovat různé možnosti dalšího využití objektu. Pomocí analýz, mapování okolí nebo třeba i rozhovorů s místními vytvoří manuál pro město.

Workshop se bude konat od 5. do 9. září. Výstupem práce budou ideové návrhy studentů, které lipnická radnice představí veřejnosti na výstavě. Část kláštera pak bude možné navštívit v sobotu 17. září během Dnů evropského kulturního dědictví.

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT