Smělé plány má radnice v Čebíně na Brněnsku. Ta loni koupila dům číslo 28 poblíž návsi s tehdejším záměrem sociálního projektu. Objekt obec odkoupila od zadlužených vlastníků, kteří by o něj přišli v exekuci a zřídila jim v něm věcné břemeno dožití. Po delším zvažování nechala radnice zpracovat studii možného využití, kterou následně schválili zastupitelé. V těchto dnech už nabízí plánovanou ordinaci novému pediatrovi nebo pediatričce. Pokud vše půjde dobře, tak by ordinace dětského lékaře mohla být dostupná v roce 2025, sdělil zpravodajskému portálu BRŇAN starosta Čebína Tomáš Kříž (KDU-ČSL).

Bývalý statek přebudují na moderní polyfunkční dům

Podle něj se bývalé hospodářské stavení přebuduje na moderní multifunkční dům. „V rámci nástavby vznikne v prvním patře celkem sedm bytů, které budou řešeny bezbariérově a v přízemí byt pro předchozí majitele a lékařská ordinace. A právě tu bychom rádi nabídli dětskému lékaři či lékařce. Jsme si vědomi velké poptávky po pediatrech, a tak bychom případnému zájemci nabídli také příspěvek na vybavení této ordinace a jeden z nových bytů v prvním patře, který by mohl užívat. Pevně věříme, že tím bude naše nabídka dost atraktivní, a podaří se najít někoho, kdo ji využije,“ sdělil starosta.

Mají to dobře naplánované

Předpokládaný harmonogram výstavby ordinace dětského lékaře je podle Kříže takový, že čebínská radnice nejprve do konce roku požádá o stavební povolení a o dotaci na výstavbu bytů. „Před zpracováním prováděcí projektové dokumentace by pak obec znala jméno nového pediatra, aby s ním mohla detaily ordinace konzultovat a vše připravit podle jeho požadavků a potřeb. Začátek vlastní stavby plánujeme na druhé pololetí příštího roku s tím, že předpokládaná doba výstavby je jeden rok,“ upřesnil Tomáš Kříž.

V novém zdravotním středisku už ordinuje zubař a praktický lékař

Kříž v této souvislosti připomenul, že během předchozího volebního období se v Čebíně podařilo vybudovat zdravotní středisko. V něm poskytují služby jak zubař, tak praktický lékař. „Ti provozují ordinace 5 dní v týdnu a slouží nejen obyvatelům Čebína, ale dojíždí sem i lidé z okolí. V této budově se také nachází lékárna, jejíž otevírací doba odpovídá provozní době ordinací. Bylo by skvělé, kdyby se nám podařilo tento trojlístek zdravotních služeb rozšířit právě o pediatra,“ dodal starosta.