Čekání na Vánoce ukrátí a zpříjemní lidem jarmarky, koncerty a další akce, které se konají na náměstích většiny jihomoravských měst. Hlavní novinkou Brněnských Vánoc je oválné kluziště v parku na Moravském náměstí, kde je znovu také vyhlídkové kolo. Vánoční strom na náměstí Svobody, který tradičně pochází z bílovického polesí, se slavnostně rozsvítí 24. listopadu, informovali organizátoři z městské organizace TIC Brno.

Na znojemském Masarykově náměstí bude vánoční strom svítit od 3. prosince. Znojemský advent má podtitul Než přijde Ježíšek a společně s kulturními a společenskými akcemi získá i sociální rozměr. Znojemská Beseda společně s Oblastní charitou Znojmo připravila projekt Splněná přání, díky němuž dostanou pod stromečkem dárky i děti ze sociálně slabých rodin, uvedl v tiskové zprávě ředitel Znojemské Besedy František Koudela.

Samozřejmosti je kulturní program, třeba koncert Janka Ledeckého

„Chceme návštěvníkům adventu přinést rodinný a zároveň pestrý program, u kterého se zastaví,“ řekl Koudela. Z Vlkovy věže budou vždy v úterý a ve čtvrtek troubit trubači, od čtvrtka do soboty bude městem v podvečer procházet také ponocný.

Zpíváním koled a zvonečkovým průvodem pěší zónou na Masarykovo náměstí začne první adventní neděli Vánoční jarmark v Hodoníně. V podvečer se tam rozsvítí vánoční strom, který je letos ze sousedního Rohatce. Bude osvícený nejen večer, ale i přes den.

„Letošní novinkou je také historický kolotoč a zapojení místních škol, folklorních i pěveckých souborů a dalších organizací, které se budou podílet na programu přes týden. O víkendu jsou v plánu koncerty známějších osobností, jako je třeba Tereza Mašková. Zajímavostí našeho adventu je průvod Nesem vám Vánoce, což je průvod všech vánočních postav, Ježíška, tří králů, máme i velblouda. Zapojují se i představitelé města,“ řekla ČTK zastupitelka Andrea Husáková (PRO Hodonín), která je garantkou domu kultury.

Loni měl v Hodoníně premiéru Mikuláš na náměstí

„Zaznamenali jsme, že je v Hodoníně velký nedostatek skupinek, které by navštěvovaly malé děti, proto vznikla tahle akce. Loni se zúčastnilo 600 dětí a letos očekáváme minimálně stejný zájem,“ dodala Husáková

Také ve Vyškově chystají vánoční trhy, v prodejních stáncích bude podle organizátorů převládat tradiční a zimní zboží. „Návštěvníci samozřejmě nepřijdou ani o občerstvení či teplé nápoje, jako jsou punč, svařené víno či medovina. Stejně jako v minulosti budou vyškovské trhy končit ve večerních hodinách, prodejní doba je určená do sedmé hodiny,“ uvedl mluvčí radnice Michal Kočí. Hlavním tahákem programu bude skupina Queenie, která se na Masarykově náměstí představí 21. prosince. V plánu je také koncert zpěvačky a skladatelky Kateřiny Marie Tiché. Vánoční douglaska tisolistá se rozsvítí první adventní neděli 3. prosince.

V Blansku adventní program začne 24. listopadu rozsvícením vánočního stromu na náměstí Republiky. Kulturní program na pódiu je v plánu každý týden v úterý, čtvrtek a sobotu, někdy i v neděli. Budou to koncerty či vystoupení dětí.