Celníci v Jihomoravském kraji vybrali jen za středu, kdy byl státní svátek, na pokutách více než 170.000 korun. Od začátku roku tato částka činí téměř sedm milionů korun. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí celníků Lada Temňáková.

Mobilní hlídky celníků se v terénu zaměřují na kontrolu elektronických dálničních známek a vozidel v systému elektronického mýtného, také na kontrolu přepravy zboží, průvodních dokladů ke zboží a dodržování předepsaných podmínek. Při této činnosti zároveň prověřují, zda kontrolovaný člověk nebo společnost nemají u celní správy evidovaný nějaký nedoplatek.

Jen za středu takto hlídky jihomoravských celníků uložily pokuty za více než 104.000 korun a vybraly nedoplatky převyšující 70.000 korun

Většinou šlo o pokuty za nezaplacenou elektronickou dálniční známku nebo špatně nastavený počet náprav vozidla v palubní jednotce.

„Perličkou ovšem byl případ řidiče, který na místě uhradil nedoplatek ve výši 51.500 korun. 1500 korun byla pokuta za dopravní přestupek, který spáchal jako fyzická osoba a 50.000 korun byla pokuta za neuhrazené mýtné, kterou zaplatil z pozice jednatele společnosti provozující kontrolované nákladní vozidlo,“ uvedla mluvčí. Doplnila, že překvapený byl i muž cestující z Londýna do Brna, když ho po vystoupení z letadla celníci požádali o uhrazení dlužné částky 3500 korun za dopravní přestupek.

Od začátku roku jihomoravští celníci uložili 1319 pokut za přestupky týkající se elektronických dálničních známek celkem za 2,4 milionu korun. U elektronického mýtného to bylo 1663 pokut v celkové výši tři miliony korun. Na nedoplatcích vybrali 1,2 milionu korun.