„Jsem váš přítel, Vinnetou!“ křičí Old Shatterhand na náčelníka Apačů ve slavné filmové bitvě o městečko Roswell chvilku před tím, než ho Vinnetou zraní svojí dýkou na krku. Jde o scénu z filmu Vinnetou, který v Chorvatsku v roce 1963 natočil německý režisér Harald Reinl s herci Pierrem Bricem a Lexem Barkerem v hlavních rolích.

Městečko, či spíš lokalitu, kde před téměř šedesáti lety stálo, vypátral celník z brněnského letiště v Tuřanech Jan Machálek, který se do příběhů Karla Maye zamiloval natolik, že ve westernovém městečku v Boskovicích na Blanensku hraje šéfa železničních dělníků Mr. Jonese.

Z chorvatského Roswellu přivezl typickou rudou půdu, která se smíchá s tou z tou boskovickou. A ikonické místo se tak pomyslně propojí s přírodním amfiteátrem na Blanensku, kde stojí kopie staveb ze slavného filmu o románovém náčelníkovi Apačů.

Machálek je znalcem míst, na nichž se v Chorvatsku natáčelo všech jedenáct filmů o Vinnetouovi. Jeho koníčkem je pátrat v terénu po konkrétních místech z filmů a srovnat tak, nakolik se scény z nich liší s jejich současnou podobou. Rozdíly jsou obrovské. Jednotlivá místa určuje s využitím okolního terénu. V Chorvatsku takto pátral již devětkrát. Výsledkem je unikátní kolekce srovnávacích fotografií. Dělal i turistického průvodce v těchto místech.

Filmaři podle něj umístili městečko nedaleko skutečné železniční tratě mezi Zadarem a Kninem. „Vyhledali jsme na internetu tuto trať a místo, kde se trať nejvíce přiblížila silnici. Podle dostupných informací bylo určeno nejsprávnější místo, kde stával Roswell,“ uvedl muž.

Předloni pak s manželkou Zuzanou vyjeli do Chorvatska a opravdu správné místo našli! Řídili se srovnávacími snímky a krajinou. „Zvlášť nám pak pomohl horizont, který nás zcela zřetelně vedl a skutečně jsme našli místo, kde stávala železniční stanice, kudy přijížděl reportér Tuff-Tuff. Objevili jsme také odbočku, z níž sjela lokomotiva a řítila se na Roswell. Později jsme dokonce objevili kamennou zídku, za kterou se skrývali železničáři. Bohužel místo je již dnes velice zarostlé a těžko poznatelné. Co ale zůstalo, to je načervenalá půda, kterou můžete vidět i ve filmu. Místo má stále svoje kouzlo,“ řekl Machálek.

Ten hraje v boskovickém divadelním představení pod vedením režiséra Igora Krištofa, v němž přibyly nové akční scény. O ty se postaral představitel Vinnetoua, trikový jezdec Michal Bednář.