Toto si připomeneme přesně v den vzniku Orla, tedy 31. května, kdy v roce 1909 v Olomouci byla tato organizace založena. Sto deset let po té, tedy 31.května 2019, bude od 15 
hodin na Moravském náměstí setkání, jehož smyslem je upozornit veřejnost na výroční den Orla a ukázat, že orli dovedou také inspirovat a spojovat. Akce nese název BRNO ŠPRTEC OPEN a jako svorník byl ke společnému hraní vybrán stolní hokej, kterému se říká krásně česky šprtec. „Je to tradiční česká hra, jejíž historie se začala psát na začátku minulého století. Šprtec postupně přežil dvě světové války, několik režimů a jako svobodomyslná hra se hrál na nejrůznějších plochách podle nejrůznějších pravidel. Svou podstatou rozvíjí jednak manuální zručnost, jednak schopnost rychlé analýzy situace, je vhodný pro hráče a hráčky všech věkových kategorií, a proto je také součástí mnoha orelských kluboven“, zve celé rodiny archivář Orla a držitel ceny Jihomoravského kraje Božetěch Kostelka, který převzal nad akcí záštitu a bude o ní informovat i v živém vysílání Českého rozhlasu Brno 31. května od 11 hodin v pořadu Apetýt.
Setkání BRNO ŠPRTEC OPEN zahájí pod orelským praporem slavnostní pochod, který poprvé zazněl při pořádání prvního poválečného orelského sletu v Brně v roce 1922.  O další hudbu prvorepublikových i současných autorů se postará kapela, v jejímž čele stojí poslední ze dvou žijících členů legendární sestavy Orchestru Gustava Broma let šedesátých – Mojmír Bártek.
Zašprtat si v pátek 31. května můžete nejen s mistry světa ve šprtci, ale i s brněnskými mistry světa v dalších sportech i dalšími brněnskými osobnostmi. Šprtat budou orli i sokolové a k vidění budou také panely, které byly pod názvem CO NÁS SPOJUJE na společném sokolském a orelském cvičišti na výstavě RE:PUBLIKA 1918-2018. I tam se hrál šprtec. Vstup na BRNO ŠPRTEC OPEN je volný a startovné je zdarma.