fbpx
29. 03. 2023 Dnes má svátek Arnošt

Čeští vědci dnes z Brna odjíždějí na další výpravu do Antarktidy

Foto:

Masarykova univerzita (archiv)

Vědci z brněnské Masarykovy univerzity dnes vyjíždějí na další expedici do Antarktidy, v první fázi mikrobusem na letiště do Vídně. Výprava má 23 členů, část z nich zamíří na Českou vědeckou stanici J. G. Mendela na ostrově Jamese Rosse, kde stráví zhruba dva měsíce, druhá, menší skupina bude přes dva týdny pracovat na ostrově Nelson Island.

Obě části výpravy se společně přesunou do Chile, následně na ostrov Krále Jiřího. Tam se rozdělí a pokračovat budou samostatně. Cílem letošní expedice je dlouhodobý monitoring klimatu či sledování stavu ledovců, dlouhodobě zmrzlé půdy a odledněného území.

„Pokračovat bude loni započatý pětiletý projekt Junior Star, zaměřený na studium změny dlouhodobě zmrzlé půdy v oblasti Antarktického poloostrova, i medicínský výzkum vlivu stresu na fyzické zdraví pracovníků v polárních oblastech ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Ostrava,“ uvedl už dříve vedoucí letošní expedice Filip Hrbáček z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.

Členem výpravy je například i ukrajinský vědec Anton Puhovkin

Tohoto vědce  Přírodovědecká fakulta univerzity zaměstnala v rámci podpory ukrajinských učitelů a vědců postižených válkou. Vědec, který se specializuje na výzkum lišejníků, se loni na jaře kvůli válce nemohl vrátit na Ukrajinu.

„Po roce stráveném na ukrajinské stanici na ostrově Ganlindez v Antarktidě se mu podařilo dostat až do Polska, odkud na základě předchozích kontaktů vedla jeho cesta k nám do Brna,“ uvedl manažer Českého antarktického výzkumného programu Pavel Kapler z Přírodovědecké fakulty univerzity. Letos se tak Puhovkin do Antarktidy vrátí už jako zaměstnanec univerzity. Dalšími zahraničními účastníky mezinárodní expedice budou tradičně slovenští vědci, kteří jsou absolventy a zaměstnanci univerzity, a také dva vědci z Turecka a jeden z Británie.

Stanice J. G. Mendela vědcům slouží už déle než 15 let

Letos je v plánu oprava střechy hlavního ubytovacího objektu. Pro zajištění těchto prací musela Přírodovědecká fakulta univerzity najít pokrývače-izolatéra schopného pracovat v extrémních podmínkách. Ve výběrovém řízení, do něhož se přihlásilo na 300 zájemců, uspěl horolezec Dimitris Georgiadis. Mimo jiné také pro své dlouholeté pracovní zkušenosti pokrývače z oblasti Hrubého Jeseníku.

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT