Na podzim vyhráli Brňané na severu Moravy 0:2 góly Silného a Kučery, kteří však v zimní pauze odešli do 1. ligy do Jablonce a Hradce Králové.

Jenže Třinec na líšeňském stadionu od úvodního hvizdu ukazoval, že v předehrávce 20. kola přijel na jih Moravy bodovat a vydrápat se ze sestupových vod. „Bod z Líšně by byl zlatý, věděli jsme o jejich síle. Postavení domácích v tabulce není náhoda,“ uvedl trenér hostů Martin Zbončák, který v dresu tehdejšího FC Stavortikel Brno odehrál od roku 1996 do prosince 2001 celkem 122 zápasů.

V bílém hrající domácí měli v první půli převahu, ale jejich útoky proti brance Hasalíka troskotaly na nepřesných přihrávkách a obraně hostů. Podle trenéra Líšně Milana Valachoviče to bylo i tím, že v třineckém dresu nastoupilo pět borců s ligovými zkušenostmi.

Líšeňští borci tak udeřili až v 64. minutě, kdy po rohu vyrazil hlavičku jednoho z nich Hasalík ke kapitánovi Ševčíkovi a ten uklidil míč do sítě – 1:0. „Kluci teď dobře kopou standardky, přitom před třemi čtyřmi týdny se jim to moc nedařilo. Třeba Matochovi jsem vyjel statistiky standardních situací a zřejmě si to vzal k srdci, protože na Zbrojovce si připsal tři asistence,“ podotkl Valachovič.

A právě Marek Matocha zvýšil v 87. minutě na 2:0, když si dobře naběhl za obranu a nedal gólmanovi Třince šanci. Situace lehce zaváněla ofsajdem, ale v něm byl jen stojící Toutou. „Po neskutečném vítězství na Zbrojovce jsme chtěli na svůj výkon navázat. Jsme rádi, že jsme vyhráli a odpoutali se od soupeřů, kteří jsou v tabulce pod námi,“ pochvaloval si Matocha.

Narážel na to, že Líšeň se v tabulce posunula na 2. místo a na vedoucího brněnského rivala ztrácí šest bodů. Třetí Vlašim má však k dobru zápas na Žižkově, který je poslední. Třinec zůstal čtrnáctý a pořád nemá vyhráno.

„Věděli jsme, že Třinec bude zalezlý a budeme ho muset dobývat. V poločase jsme klukům říkali, že nebudeme nic měnit, že můžeme rozhodnout z brejku či standardky. První gól přišel až po hodině hry, protože nám v úvodu chyběla větší šťáva,“ poznamenal Valachovič.

Ten přeje dlouholetému účastníkovi druhé ligy Třinci záchranu. A poukázal na to, že hned tři jeho svěřenci v minulosti hájili barvy soupeře. „Jarda Málek měl dokonce v zimě nabídku, aby se na sever Moravy vrátil,“ prozradil kouč domácích. Jenže záložník Líšně zůstal a spolupráci s ním si pochvaluje i Matocha. „Jsme dvě sezóny sehraní,“ dodal Matocha.

V útoku se tlačil do šancí také Zikl, který by měl nahradit právě kanonýra Silného. „Nijak mě to nebrzdí, čekal jsem na to už minulou sezónu, spíš mě to vyburcovalo. Moc gólů jsem zatím nedal, ale hlavně že vyhráváme jako tým,“ uvedl Martin Zikl.

Líšeňští fotbalisté jedou v dalším kole do Prahy, kde bude jejich soupeřem sedmá Dukla, která na ně po prohře 2:0 v Opavě momentálně ztrácí 12 bodů.