Je tam o šest bytů víc než před rekonstrukcí a nově i bezbariérový přístup. Zachovaly se komerční jednotky v přízemí a půdní prostor je nachystaný na případnou další vestavbu. To je výsledek stavebních prací v městském bytovém domě v brněnské Vranovské ulici s číslem popisným 1a, které trvaly rok a půl a vyžádaly si 75milionovou investici. Dům teď postupně zabydlí noví nájemníci, od mladých rodin až po seniory.

Počet bytů se rozšířil z šestnácti na dvaadvacet

„V domě je namísto původních šestnácti nyní dvaadvacet bytů, z toho 2 garsoniéry s charakterem sociálního bytu, šest garsoniér určených pro seniory, čtyři garsoniéry určené jako bezbariérové byty a deset startovacích bytů, z toho osm dvoupokojových a dva garsoniéry,“ vypočítala Radka Loukotová z tiskového střediska brněnského magistrátu.

Rekonstrukce začala předloni v říjnu

Původní dům ve Vranovské ulici postavili v roce 1892, přičemž čítal celkem pět nadzemních a jedno podzemní podlaží. Objekt byl v celkově velmi špatném stavu, ve dvorní části domu se dokonce propadly stropy. „Při rekonstrukci, zahájené předloni v říjnu, dostala dvorní část nadstavbou ještě jedno patro se dvěma byty o velikosti 1+kk. Bezbariérovost zajišťuje přistavěný výtah. V přízemí zůstaly zachovány dvě komerční jednotky, které město nabídne k pronájmu. Celkové investiční náklady činily 75 milionů korun,“ sdělila Loukotová.

O nájemnících v nových bytech rozhodne výběrové řízení a los

Náměstkyně primátorky pro oblast bydlení Karin Podivínská (ANO) v této souvislosti upozornila, že zatímco na sociální, seniorské i bezbariérové byty čekají lidé v pořadníku, na startovací byty magistrát vždy vyhlašuje výběrové řízení a ze zájemců se následně losuje.

K dispozici je osm startovacích bytů

„Momentálně máme takto uvolněných osm startovacích bytů rozmístěných jak v centru, tak v Kohoutovicích. Tyto nové byty na Vranovské budou k dispozici v následujícím výběrovém řízení, zabydleny by měly být do tří měsíců. Všechny informace najdou zájemci na webu bydleni.brno.cz,“ upřesnila Karin Podivinská.

Nájemné se každý rok upravuje

Měsíční nájemné ve všech bytech stanovil magistrát na 85 korun za metr čtvereční s tím, že se tato částka každoročně k 1. červenci upravuje o míru inflace. „Zastupitelé ale pro letošek uplatnění inflační doložky odpustili, takže ke zvýšení nájemného dojde nejdříve příští rok,“ dodala Radka Loukotová.