Cizinci podle obžaloby při loupeži udusili muže, hrozí jim 20 let

Krajský soud v Brně se ve čtvrtek začal zabývat případem vraždy seniora v Žabčicích na Brněnsku v roce 2015. Státní zastupitelství z činu viní dva cizince, hrozí jim až 20 let vězení, případně výjimečný trest.

  • Foto

    ilustrační, Česká justice

Jeden z nich vinu popřel, druhý je vedený jako uprchlý. Soud hlavní líčení odročil na druhou polovinu září.

Rusové Magomed Moldiev Israilov (Magomed Moldijev Israilov) a Saidkhuseyn Naurbayev (Sajdchusejn Naurbajev) podle státní zástupkyně Zuzany Zámoravcové dostali tip na vloupání do rodinného domu v Žabčicích od neznámého člověka. Po společné domluvě pak podle obžaloby 26. května 2015 ve večerních hodinách do domu vnikli se zamaskovanými obličeji kuklami a vyzbrojeni krátkými střelnými zbraněmi. "Majitele domu fyzicky napadli, svázali mu ruce i nohy, přes ústa ho svázali pruhem látky," uvedla žalobkyně. Poté čtyřiasedmdesátiletého muže podle státní zástupkyně delší dobu fyzicky napadali, kopali ho a bili pěstmi po celém těle včetně hlavy. Muž utrpěl mnohačetná zranění včetně zlomenin několika žeber. Seniora poté podle obžaloby udusili neznámým předmětem. V šatní skříni pak podle obžaloby založili požár. Cennosti z bytu dali do batohu a odjeli s nimi do Rakouska, uvedla žalobkyně.

U soudu se z činu zpovídá jen třicetiletý Israilov, druhý muž, čtyřiatřicetiletý Naurbayev, je vedený jako uprchlý. "Nezavraždil jsem nikoho, v České republice jsem nebyl, byl jsem v Rusku," uvedl dnes Israilov. Více se k obžalobě nevyjádřil. Předseda senátu Aleš Novotný přečetl výpovědi muže z přípravného řízení. I v nich muž popřel, že spáchal vraždu, uvedl, že v Česku nikoho nezná a že nic neprovedl. Muže usvědčuje mimo jiné i jeho DNA, které se našlo na místě činu. Muž byl už dříve trestaný, v Maďarsku za nelegální převoz lidí, v Rakousku, kde žije, za ublížení na zdraví.

Soud dnes vyslechl dceru oběti, v domě spáchání trestného činu žila ve druhé polovině domu. "V noci jsem procitla a slyšela jsem otcův hlas: ´No co je?´, pak zvuk ran. Až ráno jsme zjistili, co se stalo," řekla dnes u soudu žena. Dveře do bytu byly podle ní otevřené, uvnitř bylo zakouřeno, sekerou proto rozbila okno, aby se byt vyvětral. Známý pak podle ní vešel dovnitř a řekl, že tam leží bezvládné tělo s rukama svázanýma za zády.

"Jsme na začátku hlavního líčení, uvidíme, jak se bude vyvíjet důkazní situace. Naše stanovisko je jasné, náš klient nespáchal tento trestný čin, spáchal ho někdo jiný," řekl novinářům jeden z obhájců muže.

Soud odročil hlavní líčení na 18. a 19. září. Obžalovaného také usnesením ponechal ve vazbě z obavy z útěku.

Zdroj: 
čtk