Opoziční ČSSD v Brně vyzvala primátora Petra Vokřála (ANO), aby rada odložila spuštění rezidentního parkování. Novinářům to dnes řekl předseda brněnské ČSSD a zastupitel Oliver Pospíšil. Rezidentní parkování má začít platit pro historické jádro města od 1. září. Podle ČSSD není opatření dobře nachystané a měla by o něm rozhodnout nová politická reprezentace, která vzejde z říjnových voleb.

ČSSD vyzvala primátora e-mailem. Podle Pospíšila nekonzultovala výzvu s žádnými jinými stranami ani s koalicí. „Řada kolegů se ale vyjadřovala velmi podobně jako my. Myslím si, že vedení města náš názor zná,“ odpověděl Pospíšil na dotaz ČTK, zda sociální demokracie s někým návrh na odložení rezidentního parkování konzultovala. Rezidentní parkování kritizovala například i ODS.

Mluvčí Brna Filip Poňuchálek včera řekl, že podnět přišel v pondělí dopoledne. „Vedení města se tím bude zabývat,“ dodal Poňuchálek.

ČSSD označuje spuštění za kvapné. Systému vytýká, že mu chybí například kamerový systém, že se nedostatečně komunikuje s lidmi a vládne chaos, že zamezení vjezdu nerezidentů do historického centra je nepromyšlené a zbytečné, že nemá podporu obyvatel a že ho schválila jen rada, nikoli zastupitelstvo.

Rezidentní parkování má za cíl zajistit parkovací místa pro rezidenty, čili obyvatele, kteří v dané lokalitě bydlí. Rezidenti za první auto za rok zaplatí 600 korun, abonenti, tedy podnikatelé s provozovnou v místě, uhradí 6000 za první auto. Ostatní budou moct parkovat v parkovacích domech nebo na určených místech na okraji historického jádra. Vymezují ho ulice Nádraží, Husova nebo Rooseveltova. Později se má rozšířit rezidentní parkování i do dalších městských částí. Cenu si budou určovat městské části, město jim dalo cenové rozmezí.