Kandidátem ČSSD do Senátu ve volebním obvodu 59 v Brně bude ředitel brněnského Centra sociálních služeb Armády spásy a předseda Potravinové banky pro Brno a Jihomoravský kraj Pavel Kosorin. Bude kandidovat jako nestraník. Novinářům to dnes řekli Kosorin a předseda brněnské ČSSD Oliver Pospíšil. Kosorin by se chtěl v Senátu zaměřit na sociální problematiku, ale i na sport pro děti nebo na hospicovou péči. Jeho soupeřem ve volbách budou například rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek nebo kadeřník Jan Špilar.

Kosorinovi bude letos v červenci 54 let. Studoval sociální práci a politiku na Masarykově univerzitě v Brně a teologii a učitelství na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Vedle toho píše knihy, publikuje články a je otcem pěti dětí. V politice se zatím nijak neangažoval.

Kosorin jako nestraník uspěl u obvodní konference ČSSD. Podle místopředsedy strany, jihomoravského poslance a bývalého primátora Romana Onderky zvítězil mezi třemi kandidáty.

Kosorin by v Senátu chtěl usilovat o cenově dostupné bydlení pro mladé rodiny i o sociální bydlení pro lidi s nízkými příjmy. "Chudých a potřebných bude vždy dost," uvedl Kosorin.

Zaměřit se chce ale i na to, aby byly dotovány kroužky pro děti na veřejných školách nebo na podporu hospicové a domácí hospicové péče a na růst mezd v sociální a zdravotní oblasti i ve školství. "Je až trapné, že z naší země utíká tolik lékařů a sester za hranice, kde mají dvojnásobné až trojnásobné platy. Nebude se mít pak o ty nemocné kdo starat," řekl.

Protikandidáty Kosorina bude například rektor Bek, kterého podporují STAN, ODS, TOP 09 a SZ. KDU-ČSL s podporou Pirátů vyšlou do voleb kadeřníka Špilara, KSČM nominuje bývalého automobilového závodníka Oldřicha Duchoně. Hnutí ANO zatím kandidáta neoznámilo.