Cyklostezka mezi Čebínem a Drásovem na Brněnsku se otevře už tento víkend

  • Foto

    ilustrační (Pixabay)

Zhruba tři kilometry dlouhá cyklostezka mezi Drásovem a Čebínem na Brněnsku za více než 20 milionů korun se oficiálně otevře o víkendu. Novinářům to řekl starosta Čebína Tomáš Kříž (KDU-ČSL). Cyklostezka propojí cyklotrasy a cyklostezky v okolí.

"Byla postavena asfaltová cyklostezka v šíři tři metry mezi obcemi Čebín a Drásov o celkové délce 2,89 km. Jedná se dva úseky – čebínský, vedený částečně kolem krajské silnice do Malhostovic a dále v trase bývalé polní cesty v délce 1,5 km, a drásovský, vedený po náspu bývalé železnice v délce 1,39 km. Součástí stavby je 36 parkovacích stání pro kola a parkovací plocha pro krátkodobé parkování uživatel stezky, například in-line bruslařů," uvedl starosta.

Na vybudování cyklostezky obce získaly dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu, přispěl i Jihomoravský kraj.

Dokončení cyklostezky zpozdily komplikace, když stavbaři na posledním nedokončením úseku, kde mělo vzniknout parkoviště, zjistili znečištění půdy olejem. Hrozilo, že stezka nebude dokončena včas a bude ohroženo čerpání osmnáctimilionové dotace.

"Nakonec jsme problém vyřešili změnou projektu, plánované parkoviště posunuli a ekologickou zátěž a její likvidace řeší Tišnov jako obec s rozšířenou působností," uvedl Kříž.

Stezka propojí cyklostezky a cyklotrasy v okolí, které mohou sloužit nejen cykloturistice, ale i pro dojíždění do práce. Například z Kuřimi do drásovského Siemensu půjde dojet na kole po tělese bývalé tišnovské dráhy, aniž by se člověk dostal na hlavní silnici z Brna přes Kuřim do Tišnova. Postupně se také staví cyklostezka z brněnských Kníniček do Jinačovic, odkud lze dojet do Moravských Knínic a z nich po nové cyklostezce do Kuřimi.