Už od úvodu loňského roku usiluje město Brno o to, aby se na střechách budov v jejich vlastnictví, umísťovaly solární panely. Díky nim by tak vznikaly virtuální elektrárny, které by z velké části pokryly spotřebu elektřiny nejen v těchto budovách, ale i mimo ně. Vedení města plánuje, že do roku 2026 na střechy městských budov umístí solární panely za víc než miliardu korun.

"Chceme využít potenciál střech na budovách vlastněných městem. Je jich více než tisíc. Ve výsledku bychom chtěli vybudovat stovky fotovoltaických elektráren na střechách městských budov a postupně umožnit i přetoky této energie do jiných budov,“ popsal náměstek brněnské primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Prvních 88 fotovoltaických panelů bylo v prosinci loňského roku nainstalováno na městské domy na ulici Vojtova 7 a 9. Z dalších uvažovaných objektů lze vyjmenovat ZŠ Sirotkova, ZŠ Merhautova a ZŠ J. Babáka, budovu Polikliniky Lesná či Domov pro seniory Vychodilova. V užším výhledu je dalších 25 mateřských škol, 20 základních škol a 5 budov úřadů.

V tomto týdnu udělali brněnští radní další krok a schválili smlouvu, díky které může městská společnost SAKO Brno pokračovat v přípravě instalace fotovoltaické elektrárny na střechu Domova pro seniory Věstonická.

„Městská společnost SAKO Brno požádala o uzavření budoucí nájemní smlouvy, aby mohlo být zahájeno stavební řízení a vyhověno požadavkům na dotaci z evropských fondů. Po poskytnutí dotace nainstalujeme na budovu Domova pro seniory Věstonická fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 300 MWp, Počítáme s tím, že v letních měsících bude energie z fotovoltaických panelů tvořit zhruba více jak polovinu dosavadní spotřeby objektu,“ dodal Hladík.

„Jde o dosud největší připravovaný projekt městské fotovoltaické elektrárny. Svým výkonem a instalovanou plochou je devětkrát větší než naše nedávná instalace fotovoltaiky na domech Vojtova 7 a 9,“ dodává předseda představenstva SAKO Brno Filip Leder.

Projekt městské fotovoltaické elektrárny bude jedním z důležitých nástrojů, jak snižovat emise CO2 na území Brna. Město má za cíl v následujících 5 letech osadit cca 500 střech fotovoltaickými panely, které by mohly vyrábět 43GWh elektřiny za rok. To by znamenalo úsporu 36 tisíc tun CO₂.