Netradičním způsobem se rozhodla přilákat nové dárce krve krajská nemocnice v Kyjově na Hodonínsku. Ta v těchto dnech totiž pořádá ve spolupráci s Hematologií a transfuzním oddělením akci Pivo za krev. Během vybraných dnů odměňuje všechny dobrovolné dárce krve lahví piva. Do akce se zapojilo několik lokálních pivovarů a první dva dny téměř 70 dobrovolných dárců.

 

Zvýšit povědomí o dárcovství krve


Akce má podle mluvčí nemocnice Veroniky Hollerové za cíl zvýšit povědomí o důležitosti darování krve a přitáhnout co nejvíce dárců, ať už pravidelných, či těch, kteří se rozhodli darovat krev poprvé. „Každá krevní dávka má neocenitelnou hodnotu pro ty, kteří ji potřebují, a každý dárce může být hrdý na to, že přispěl k záchraně něčího života,“ sdělila zpravodajskému portálu BRŇAN Veronika Hollerová.

 

Dárci přispívají k záchraně životů


Připomněla, že krev je často nezbytná v případě úrazů nebo při léčbě nemocí, například při poruchách krvetvorby nebo při náročných operacích. Dárci krve tedy přispívají k záchraně životů nebo zlepšení zdravotního stavu pacientů.


Krev lze darovat relativně snadno a rychle

 

„Proces darování obvykle trvá méně než hodinu. Předchází mu pohovor s lékařem a kontrolní odběr krve. Dárcovství dárci přináší i jednu neocenitelnou výhodu, a to je prověření krve na nejrůznější nemoci. Pravidelní dárci tak stav svého zdraví mohou sledovat průběžně,“ uvedla mluvčí.

 

Akce pro dárce pokračuje příští týden a pak na podzim


Akce v Nemocnici Kyjov bude pokračovat v příštím týdnu a pak na podzim. „Nejbližší odběrové dny v Nemocnici Kyjov jsou pondělí 24. a úterý 25. dubna. Věříme, že společně můžeme dosáhnout skvělých výsledků a pomoci těm, kteří potřebují naši pomoc,“ dodala Hollerová.