Melanomové dny pro veřejnost i zaměstnance chystá na květen krajská nemocnice v Kyjově na Hodonínsku. Prevence melanomu je totiž podle zdravotníků velmi důležitá, protože se jedná o nejzávažnější formu kožní rakoviny. Vyšetření mateřských znamének tak mohou začátkem máje podstoupit zdravotníci z nemocnice a na konci května se pak mohou nechat vyšetřit i zájemci z řad veřejnosti, potvrdila zpravodajskému portálu BRŇAN mluvčí nemocnice Veronika Hollerová.

Znaménka vyšetří bez objednání

Nemocnice Kyjov dává opakovaně příležitost každému, kdo si chce nechat zkontrolovat znaménka. Takzvaný Melanomový den plánuje v úterý 30. května od 7 do 15 hodin. „Kožní oddělení Nemocnice Kyjov bude v tento den přijímat zájemce o vyšetření znamének bez objednání,“ upřesnila mluvčí. Možnost vyšetření mají podle ní i zaměstnanci nemocnice, a to už 2. května po rezervaci termínu.

Agresivní melanom se může rozšířit do okolních tkání

„Melanom může být velmi agresivní. A pokud není odhalený včas, může se rozšířit do okolních tkání a způsobit vážné zdravotní komplikace. Prevence melanomu spočívá v prevenci vzniku nových znamének a včasné detekci změn na stávajících znaménkách. To může zahrnovat používání ochranných prostředků proti slunci, minimalizaci vystavení slunečnímu záření a pravidelné vyšetřování kůže pro detekci změn v barvě, velikosti, tvaru nebo textuře znamének,“ vysvětlila Veronika Hollerová.

Včasný záchyt je důležitý pro úspěšnou léčbu

Včasný záchyt takové změny na kůži může být podle mluvčí kyjovské nemocnice klíčový pro úspěšnou léčbu melanomu. „Pokud jsou znaménka odhalena v rané fázi, je pravděpodobnost úplného vyléčení mnohem vyšší než v případě, kdy je melanom odhalen v pokročilé fázi. Proto je prevence melanomu velmi důležitá,“ zdůraznila Hollerová.