Lidé hlasováním na facebookové stránce Daruj Kelímek vybrali 18 organizací a dobročinných záměrů, které chtějí potkávat během adventu a Vánoc v centru moravské metropole.

„Rozhodování o tom, komu přispět, nebude ale ani tak jednoduché. V každé ze šesti kategorií – děti a rodina, humanitární pomoc, lidé s handicapem, senioři, udržitelnost a zvířata – jsou zastoupeny tři organizace,“ upřesnila Hana Novosadová z TIC Brno.

V kategorii Děti a rodina jsou to projekty Dům pro Julii, z.ú. – pomoc rodinám s nevyléčitelně nemocnými dětmi, Nadační fond dětské onkologie KRTEK – asistence a doučování onkologicky léčených dětí a DNES POMÁHÁM, z. s. – pomoc nemocným či handicapovaným dětem.

V oblasti humanitární pomoci můžou lidé pomoci těmto spolkům a organizacím: Ukrajinská iniciativa jižní Moravy, z. s. – zajištění chodu Ukrajinského komunitního centra v Brně, Ženský vzdělávací ústav Brno, z.ú. – šatník pro rodiny v nouzi – propagace re-use (VESNA), Mary‘s Meals Česká republika, z.s. – jídlo a vzdělání dětem v nejchudších zemích světa.

O finanční podporu se ucházejí i lidé s handicapem: RadoVan, z.s. – rado-work bezbariérový cowork pro lidi s handicapem, Domov pro mne, z.s. – kvalitní náplň volného času pro děti s postižením a Nadační fond Emil – podpora sportovců s handicapem.

Čtvrtou kategorií jsou senioři, kde můžou dobrodinci pomoci Hospicu sv. Alžběty, o.p.s. na vybavení rozlučkové místnosti, Generaci Care, z.ú. na poskytnutí péče klientům pečovatelské služby zdarma a Diakonii ČCE – středisku v Brně na relaxační místnost pro klienty s Alzheimerovou chorobou.

V kategorii Udržitelnost jsou to následující záměry: Nadace Veronica – výsadba komunitního ovocného sadu v Heršpicích, Nadace Partnerství – podpora ekologického vzdělávání v Otevřené zahradě a Rezekvítek, z.s. – péče o chráněné druhy a cenné přírodní lokality na Brněnsku.

A šestou kategorií jsou zvířata, kde hlasující na facebooku vybrali tyto spolky: Charitativní kočičí spolek Kryšpín, z.s. – pomoc pro 9 útulků a 913 koček bez domova, Dejte nám šanci, z.s. – veterinární péče o psy v hospici a Brněnský Max – domov pro kočky, z.s. – péče o nemocné a opuštěné kočky.

Systém charitativního projektu Daruj Kelímek je jednoduchý. „Na kterémkoliv náměstí v centru Brna se po dopití nápoje z vratného kelímku můžete rozhodnout, zda kelímek vrátíte a získáte zpět zálohu 50 korun, nebo se stavíte ke stánku Daruj Kelímek a vratnou zálohu darujete na konkrétní dobročinný záměr,“ vysvětlila Novosadová.

Na zeleno-zlatých stáncích budou dostupné veškeré informace o jednotlivých organizacích. Stačí si jen vybrat, vzít si účtenku a každý dárce má jistotu, že jeho celý příspěvek putuje na dobrou věc. Stánky Daruj Kelímek v centru Brna lidé najdou do 23. prosince na náměstí Svobody u Komerční banky a na Zelném trhu u vánočního stromu a až do 6. ledna pak na Moravském náměstí u Jošta.

„Veškeré informace o projektu pak najdete na facebookové stránce Daruj Kelímek a webu darujkelimek.cz,“ dodala Novosadová.