Program tradičního Dne Brna sleduje historickou linku těchto událostí i jejich duchovní rozměr. Akce, kterou pořádá brněnské Turistické informační centrum ve spolupráci s Biskupstvím brněnským a Společností 1645, se uskuteční od 13. do 15. srpna.

Odražení švédského vojska zásadně ovlivnilo další osud jihomoravské metropole, která se následně ustanovila zemským centrem. „Z této doby pochází několik legend, z nichž například ta o poledni odbitém o hodinu dřív se promítá i do brněnské současnosti,“ uvedla Hana Novosadová z TIC Brno.

Generál Torstenson se tehdy podle pověsti zavázal dobýt daného dne město do pravého poledne. Když se obránci dostali do úzkých, nechali zvony znít už v jedenáct hodin. Torstenson dodržel závazek a rozkázal ústup.

Proto zvony na věži katedrály na Petrově dodnes bijí poledne v jedenáct hodin a i kultovní skleněné kuličky vypadávají z černého časostroje na náměstí Svobody přesně v 11.00. V sobotu 14.srpna pak budou padat speciální kuličky Dne Brna, a to každou hodinu od 11 do 23 hodin.

„V loňském roce jsme odhalili novou sochu pátera Martina Středy, která slavné období připomíná celoročně. Tento jezuita sehrál při obraně jednu z klíčových rolí. Jsem ráda, že se letos do programu mohla vrátit i oblíbená bitva, která historické události přiblíží návštěvníkům,“ uvedla primátorka Markéta Vaňková.

V pátek se odehraje vzpomínka na švédského velitele. Oblíbené prohlídky Labyrintu pod Zelným trhem totiž oživí představení Černá koule generála Torstensona. Účastníci budou svědky tajemného obřadu, při němž vznikne čarovná černá koule, která jediná tehdy mohla usmrtit švédského vojevůdce.

Sobota bude patřit historii a vojenství a vyvrcholí právě historickou bitvou. Dopoledne projde městem vojenský průvod, zakončený položením připomínkového věnce na hrob městského velitele obrany Raduita de Souches v kostele svatého Jakuba. „Odpoledne čeká na Kraví hoře diváky jezdecká show, sokolníci, historická módní přehlídka a mnohé další. Největším lákadlem je pak rekonstrukce bitvy o Brno, která se po roční pauze bude moci znovu konat,“ vypočítal Ondřej Anton ze Společnosti 1645.

„V neděli v katedrále svatého Petra a Pavla bude slavena pontifikátní bohoslužba a v zahradách pod Petrovem zazní koncert. Navštívit můžete taky komentovanou prohlídku kostela Nanebevzetí Panny Marie a sochy pátera Martina Středy,” dodala mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová.