Diecézní charita Brno a Armáda spásy dnes otevřou noční krizové centrum, kam se mohou v zimě uchýlit lidé bez domova. Noc v teple tam přečkají zdarma. Charita má připraveno 30 míst, Armáda spásy 50. Kapacity bývají z většiny naplněné, odvíjí se to od venkovních teplot, řekli zástupci organizací. Noční krizové centrum v Brně provozuje také Centrum sociálních služeb magistrátu, otevřeno má už měsíc.

Noční krizové centrum slouží lidem, kteří nemohou nebo nechtějí využít sociálních služeb jako například noclehárny, kde mohou v posteli za několik desítek korun strávit noc. „Lidé chodí různě. V zimě jich je samozřejmě víc než v létě, ale ani tak to není žádný stálý počet. Někdy máme volná čtyři místa, někdy dvě a někdy žádné,“ uvedl za Charitu vedoucí služeb pro lidi bez domova Petr Šimon.

Větší zájem je podle Petra Šimona celoročně o placená místa v azylovém domě, který nabízí kapacitu pro 30 lidí

Přes rok většinou bývá naplněná. Noclehárna v Bratislavské ulici, která pojme 34 lidí, bývá rovněž v zimě plná, doplnila mluvčí Charity Zuzana Horáková. „Kapacity se snažíme pokrýt i ve spolupráci s dalšími organizacemi. Nestane se ale, že bychom někoho kvůli nedostatku místa vyhodili na ulici,“ řekla.

S otevřením nočního centra je spojená také terénní služba Charity

Její pracovníci se snaží v brněnských ulicích vyhledávat lidi bez domova a přesvědčit je k bezpečnému přenocování. Hlavním důvodem je snížit riziko ohrožení na životě a zdraví.

Noční krizové centrum dnes v Mlýnské ulici otevře také Centrum sociálních služeb Josefa Korbela Armády spásy. „Připraveno je 50 židlí, naplněnost se pohybuje podle teplot, loni to bylo okolo 70 až 80 procent. Kromě toho provozujeme azylový dům, kde je aktuálně obsazených 83 z 85 lůžek, a noclehárnu. Ze 42 míst bývá plno asi z 90 procent. S klesajícími teplotami roste naplněnost všech služeb,“ řekl ředitel Armády spásy Ivan Borek. Noční teploty na jižní Moravě v příštích dnech klesnou pod bod mrazu, očekává se i sněžení.

Městské středisko krizové sociální pomoci, které provozuje magistrát v Masné ulici, otevřelo noční krizové centrum 1. listopadu

Ze 42 míst bývá volná asi čtvrtina, pracovník střediska Petr Janík očekává, že se kapacity zaplní. Ve dvou noclehárnách střediska je ze 100 míst volných 30.