fbpx
29. 03. 2023 Dnes má svátek Taťána

Dnes mohou lidé spatřit částečné zatmění Slunce, nad Brnem bude k vidění před polednem

V Brně je začátek zatmění odhadován na 11:14 a konec pak na 13:26. Podle odborníků bude velikost zatmění cca 42%.
sun-g5ca6bc029-1920

Foto:

ilustrační (Pixabay)

Dnes nastane výrazné částečné zatmění Slunce, které mohou spatřit i lidé z území Česka. Měsíc při něm zakryje více než 40 procent slunečního disku. Pro pozorování jevu je nutné chránit oči speciálním filtrem, jinak hrozí vážné poškození zraku. Další částečné zatmění Slunce lidé z českého území uvidí v roce 2025.

Úkaz v Česku začne v 11:11 SELČ, kdy se z pravého kraje začne do slunečního disku "zakusovat" silueta tmavého Měsíce v novu. Maximum jevu v Česku podle astronoma Petra Horálka z Fyzikálního ústavu v Opavě nastane mezi 12:14 až 12:27 SELČ, podle polohy pozorovatelů. Částečné zatmění skončí kolem 13:30.

Při pozorování zatmění Slunce si musí lidé chránit zrak. Měli by použít speciální brýle a filtry, které zakoupí ve hvězdárnách, či svářečský filtr stupně 14 a výše. Na hvězdárnách budou podle Horálka dalekohledy opatřené ochranou.

Zatmění Slunce nastane, když se Měsíc v novu ocitne na přímce mezi Sluncem a Zemí a při pohledu ze Země zakryje sluneční disk nebo jeho část. Pokud Měsíc zakryje celé Slunce, jde o úplné zatmění. Pokud je Měsíc v době zatmění na své výstředné dráze dále od Země, je úhlově menší a Slunce nezakryje po celé ploše. Pak jde o takzvané prstencové zatmění Slunce.

Do roku 2030 podle Horálka bude z Česka možné spatřit ještě pět dalších částečných zatmění Slunce. Následující částečné zatmění Slunce bude viditelné z Česka 29. března 2025, nejvýraznější částečné zatmění pak nastane v srpnu 2026. Nejbližší úplné zatmění Slunce bude pozorovatelné z českého území až 7. října 2135.

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT