„Dnes je to rok od úmrtí první oběti koronaviru v naší zemi. V průběhu uplynulých dvanácti měsíců zemřelo v souvislosti s pandemií virového onemocnění covid-19 dalších několik tisíc lidí, pandemie má bohužel i mnoho nepřímých obětí, které nejsou zahrnuty ve statistikách. Je jisté, že se tento počet ještě zdaleka neuzavřel,“ popsala Bothová.

Mnoho lidí, nejen v našem kraji, přišlo o své blízké a známé. Jen k dnešnímu dni jich v republice na následky tohoto zákeřného viru zemřelo přes 24 tisíc. „Je to hrozná doba, pochovala jsem manžela, i pohřeb byl jen v úzkém kruhu rodiny, v listopadu se nás mohlo sejít jen 15. Moc nám chybí, ještě tu mohl být…,“ popsala Anežka Pásková z brněnských Židenic.

Minuta ticha za oběti pandemie bude podle Bothové také symbolickým rozloučením, k němuž v rodinách zemřelých často ani nemohlo dojít. „Bude i vyjádřením vděku za život, jehož cenu si v této době uvědomujeme víc, než kdy dřív. Minutu ticha jako velké společné gesto jsme obětem, pozůstalým i sobě samotným dlužni,“ doplnila Bothová.