Aktuální předpověď počasí je příznivá pro letecké snímkování a tím i pro měření světelného smogu města Brna. Dnes v noci proto vypne město Brno na tři hodiny veřejné osvětlení. Cílem je získat informace o světelném smogu. Zpravodajský portál o tom informoval náměstek primátorky města Brna Petr Hladík (KDU-ČSL).

Co způsobuje světelný smog v Brně a jaký na něm mají podíl soukromé subjekty? K těmto otázkám chce Magistrát města Brna získat co nejvíce relevantních dat. Z tohoto důvodu bude o páteční a pravděpodobně i o sobotní noci vypnuto na určitou dobu veřejné a slavnostní osvětlení. Během toho bude provedeno letecké snímkování města, jehož výstupem bude ortofotomapa nočního Brna s výsledným pixelem 20 cm.

„Rádi bychom se v budoucnu věnovali problematice světelného znečištění, které je typické pro velká města a aglomerace. Rozhodli jsme se zjistit, kdo a co nám v Brně světelný smog způsobuje a jak by na to mělo vedení města reagovat. Pro lepší představu nafotíme noční Brno bez veřejného a slavnostního osvětlení, které dle našich odhadů představuje 1/3 světelného znečištění,“ uvedl Hladík.

Podle něj je problémem především přesvícení a modré spektrum světla u jiných světelných zdrojů, než kterým svítí městská společnost Technické sítě Brno. Toto přesvícení má negativní dopad na volně žijící živočichy a životní prostředí.

Předběžně je domluveno, že se veřejné osvětlení a nasvícení památek vypne v průběhu páteční a pravděpodobně i sobotní noci, a to v různé časy. „Využijeme tak poslední dny nouzového stavu, kdy je v nočních hodinách omezen pohyb obyvatelstva. Samozřejmě bude záležet na počasí a na leteckých podmínkách, termíny se tedy mohou ještě upravit. Samotné focení by mělo trvat 3 hodiny,“ dodal Hladík.

Podle Ministerstva životního prostředí je světelný smog je čím dál významnějším civilizačním problémem obtěžujícím vyspělé země nepříznivými vlivy umělého osvětlení na oblasti lidského zdraví, životního prostředí, ekonomiky, bezpečnosti a viditelnosti noční hvězdné oblohy. Za posledních 10 až 15 let se poznání v této oblasti zásadně rozšířilo, na toto téma byly vydány stovky vědeckých a statistických prací a v Evropě byla přijata první zákonná opatření.

Do brněnské akce se také zapojí odborníci z oblasti světelné techniky nebo hvězdáři. „Výsledkem bude mapa, která bude podkladem pro jednání s firmami o úspornějším a k životnímu prostředí šetrnějším svícení v Brně. Těším se na výsledek,“ uzavřel Hladík.