Dny dopravní nostalgie, které budou v Brně o víkendu 15. a 16. června, nabídnou více historických vozidel, jízd a zábavy pro dopravní fanoušky než v minulých letech. Více akcí připravila ke 20 letům existence krajské integrované dopravy společnost Kordis JMK, která je jedním z organizátorů veřejné dopravy na jižní Moravě. Budou jezdit historické autobusy a parní vlaky a na náměstí Svobody bude stan s ukázkou novinek v elektronickém odbavování cestujících, uvedl mluvčí Kordisu Květoslav Havlík. Do akce se tradičně zapojí Technické muzeum v Brně a dopravní podnik.

Parní vlak pojede z Brna do Kuřimi a také do Sokolnic

V sobotu nejprve vyjede z Brna parní vlak do Kuřimi. „Vzhledem k omezené kapacitě tratě mezi Brnem a Kuřimí bude přes den pendlovat mezi Kuřimí a Tišnovem a až večer se znovu vydá do Brna. V Kuřimi bude na nádraží také jezdit další parní lokomotiva,“ řekl Havlík. Na nádraží v Kuřimi bude i doprovodný program a budou odtud vyjíždět historické autobusy. V neděli vyjede parní vlak z Brna do Sokolnic a z Brna do Blažovic bude jezdit historická elektrická jednotka řady 560, kterou loni nahradily vlaky Moravia. „A mezi Sokolnicemi a Blažovicemi bude jezdit historický autobus,“ doplnil Havlík.

V moravské metropoli budou jezdit historické vozy MHD

Po Brně, které si letos připomíná 155 let od zahájení provozu MHD a 75 let od zahájení trolejbusové dopravy, už tradičně pojedou historické vozy MHD. Technické muzeum vypraví na brněnské koleje dvě největší atrakce, kterými je vůz koňské tramvaje a parní tramvaj. „Doplníme je i tramvají ze 40. let minulého století a také vozem T3,“ uvedl kurátor sbírky vozů MHD Tomáš Kocman. Dopravní podnik vypraví tramvaj ze 40. let minulého století, o něco mladší Plecháč a novodobější tramvaje T2 a K2.

Lidé si prohlédnou i vozovnu ve Slatině

Do ulic vyjede i řada starých trolejbusů a autobusů, přičemž jejich trasy povedou převážně z centra města do vozovny Slatina, kde bude v sobotu den otevřených dveří. „Vozovnu si lidé budou moct prohlédnout od 12:00 do 17:00, pokud budou chtít, tak i s komentářem. Program je připravený i pro děti,“ řekla mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Brnem projedou i veteráni

V sobotu Brnem projedou i historická osobní auta vyrobená do roku 1939, která se zúčastní závodu 1000 mil československých z Prahy do Bratislavy a zpět. Na Dominikánském náměstí bude zřízena časová kontrola.