Ke konci týdne, tedy od pátku 21.6.2024, vypukne na Panské líše již XXVI. ročník Světového poháru v drezuře – CDI Brno. Až do neděle tak bude jezdecký areál hostit 82 koní a jejich jezdců z 18 zemí světa. Na startovních listinách se ve větším měřítku objeví i zástupci z ČR, v tiskové zprávě o tom za organizátora informovala Lenka Sekaninová, která je zároveň členkou výkonného výboru ČJF pro mezinárodní vztahy.

Jeden z největších jezdeckých a hlavně drezurních klání opět hostí město Brno, tentokrát nad akcí převzala záštitu primátorka města Brna Markéta Vaňková. Světový pohár, v čele s prezidentkou sboru rozhodčích Simonou Fialovou, bude mít významné hodnotitele, a to z Austrálie, Rakouska, Německa a Holandska. „Je to pro nás velký drezurní svátek, každoročně hostíme světovou špičku a letos je to výjimečné i tím, že je tato mezinárodní soutěž posledním možným termínem ke splnění kvalifikačních podmínek na Olympijské hry v Paříži 2024,“ uvedla Lenka Sekaninová s tím, že mnoha jezdcům půjde i o kvalifikace na Mistrovství Světa mladých koní nebo Mistrovství Evropy mládeže.

Brněnské mezinárodní závody navštíví například početný polský tým, který v loňském roce vybojoval v maďarském Pilisjászfálu kvótu k účasti na Olympijských hrách v Paříži. Katarzyna Milczarek je jednou z adeptek na místo v polském týmu. V tuto chvíli zaujímá mezi polskými jezdci druhé místo ve FEI žebříčku.

„Nejdelší cestu k nám bude mít zástupkyně Austrálie Maree Tomkinson,která se bude snažit svou jízdou vyjet potřebná procenta na Olympijské hry v Paříži, podobně na tom bude i zástupkyně Moldávie, či reprezentantka Mexika Monica Burssens, která získala pro svůj stát individuální kvótu, stejně jako Shruti Vora z Indie,“ doplnila Sekaninová.

V kvalifikaci Světového poháru uvidí brněnské publikum pro ně již známá jména jako je Anikó Losonczy z Maďarska, Antonia von Dungern a Matthias Bouten z Německa. V Grand Prix special se předvede Anikó Losonczy z Maďarska a Matthias Bouten z Německa. Dalšími účastníky bude například Isabella Willibald z Rakouska nebo Ralf Kornprobst z Německa.

Českou republiku bude zastupovat šestnáctičlenná reprezentační ekipa, a to téměř ve všech vypsaných kategoriích

V mladých jezdcích to bude Nikola Feherová a Viktorie Kudelová, obě jezdkyně se ucházejí o místo na Mistrovství Evropy mladých jezdců. V kategorii juniorů uvidíme brněnskou jezdkyni Kateřinu Sekaninovou, dále Zuzanu Hradilovou, Terezu Malou a Veroniku Sedláčkovou. Tyto jezdkyně se ucházejí o místo v týmu na ME juniorů.

„Poměrně velké zastoupení máme i v dětské a pony kategorii. O účast v evropském klání zabojuje Adéla Selyben, Lilliana Hlavoňová a Tereza Zeusová. V sedlech poníků pak za ČR uvidíme Vendulu Fajfrlíkovou, Lucii Kodytkovou, Alenu Veselou a Barboru Krejčířovou. O účast na Mistrovství světa mladých koní pak bude chtít získat potřebná procenta Michal Košťál, Linda Křenovská a Ida Vavříková,“ popsala Sekaninová.

Závodit se bude na dvou obdélnících a ve stejném počtu budou nachystána i opracoviště

Pro veřejnost je vstup zdarma a starty soutěží jsou po všechny dny plánovány na 8:00 hodinu ranní. „Mysleli jsme i na ty, kteří se k nám vydají autem, parkování je možné na vyznačeném parkovišti, stačí pak dojít cca 600 m do centra areálu. Pokud zvolí zájemci hromadnou dopravu, pak se na závodiště zájemci dostanou linkou č. 57,“ uzavřela Sekaninová.