Více než 240 kostelů, kaplí či modliteben v brněnské diecézi zůstane v pátek otevřených až do pozdních večerních hodin. Noc kostelů nabídne zájemcům skoro tisícovku přednášek, besed, výstav či prohlídek. Pojící linkou letošního ročníku je motiv srdce, který organizátoři mohou promítnout do programu na jednotlivých místech, uvedla mluvčí brněnského biskupství Anežka Benešová.

Zahrají úryvek z Dvořákovy Novosvětské

Oficiální zahájení letos obstará biskup Pavel Konzbul v pátek v 19:00 formou videoposelství. Společný start pak doplní ještě přenos z kostela v Drnovicích na Vyškovsku, odkud pod taktovkou Petra Kolaře zazní za doprovodu Orchestru katedrály svatých Petra a Pavla v Brně úryvek z Novosvětské symfonie Antonína Dvořáka. Noc kostelů tak připomene 120. výročí skladatelova úmrtí.

Kostely otevírají náruč po celý rok, říká biskup

„Naším cílem je, aby lidé, kteří do kostelů běžně nechodí, zjistili, že jim tato místa otevírají svou náruč, a to nejen během Noci kostelů, ale v průběhu celého roku. Přijít, zastavit se, spočinout a v tichu popřemýšlet o životě, pomodlit se nebo se jen ochladit v horkém letním dni – to je možnost, kterou nabízíme úplně všem. A budeme rádi, když tato naše nabídka bude přijata,“ uvedl Konzbul.

Poprvé otevřou Stromovou kapli

Přímo v Brně se k Noci kostelů připojuje 46 míst. Například v Jehnicích se návštěvníkům poprvé otevře Stromová kaple. Farnosti Žabovřesky a Kohotouvice připravují společný program s názvem A víte, že mám sestru? v kaplích svatého Václava a Svaté rodiny. Obě stavby totiž na počátku 20. století vznikly podle návrhu stejného architekta. Na nádvoří baziliky na Starém Brně mohou návštěvníci ochutnat klášterní pivo a víno.

Změří šikmou věž kostela

Mimobrněnský program zahrnuje třeba měření šikmé věže kostela v Telnici. Třebíčský kostel Českobratrské církve evangelické nabídne bigbítovou bohoslužbu. Po deseti letech lze znovu navštívit také opravený kostel Povýšení svatého Kříže v Doubravníku na Brněnsku, který zve na komentované prohlídky. Kompletní program napříč brněnskou diecézí je na webu www.nockostelu.cz nebo v mobilní aplikaci.