Do Slavkova u Brna na Vyškovsku a do Kyjova na Hodonínsku začnou v létě jezdit pojízdné výdejny potravinové banky. Do konce roku by pak mohla vzniknout i další místa, kam se budou potraviny dovážet, řekla projektová manažerka Potravinové banky pro Jihomoravský kraj Olga Selucká. Výdejny vznikají v rámci projektu, jehož cílem je poskytnout potravinovou pomoc lidem i v odlehlejších oblastech země.

„Naši řidiči budou rozvážet potravinové balíčky na domluvená místa. Balíčky naplní naše pracovnice, za den jsou jich schopné udělat až 150,“ popsala fungování mobilních výdejen Selucká.

Ve Slavkově u Brna pomůže mobilní výdejna asi padesátce klientů odboru sociální péče

„Jednou za dva týdny přijede řidič s balíčky. Poprvé přijede 8. srpna. V balíčcích budou nachystané potraviny tak, aby co nejvíce vyhovovaly potřebám klientů. Přihlédne se například k tomu, zda má klient nějakou alergii,“ řekla mluvčí města Veronika Slámová. Cílem je také to, aby byla pomoc co nejvíce anonymní. Na poukazech, kterými se lidé u řidiče prokážou, nebude tedy podle Slámové jméno klienta, ale pouze čárový kód.

Na zajištění pravidelného dovozu potravin do Kyjova spolupracuje s jihomoravskou pobočkou potravinové banky Centrum sociálních služeb v Kyjově. „O balíčky s potravinami projevili zájem klienti odboru sociální péče města Kyjov a další neziskové organizace z okolí. Celkem jsou to asi tři stovky lidí,“ řekla ředitelka centra Jana Trnečková. Klienti dostanou na každý závoz jednorázový poukaz s kódem.

Stejně jako do Slavkova, i do Kyjova přijede řidič dvakrát do měsíce

„Vydávat budeme zřejmě na parkovišti u nás před domem s pečovatelskou službou. Počítáme s tím, že ne vždy přijdou všichni nahlášení,“ dodala Trnečková. Poprvé si lidé z Kyjova a okolí budou moct pro balíčky přijít 2. srpna.

Potravinová banka pro Jihomoravský kraj jedná podle Selucké také s dalšími obcemi, kam by mohly mobilní výdejny dojíždět. „Řešíme třeba výdejnu v Pohořelicích. Z okolních obcí je ale špatná dopravní dostupnost, a ne každý by si mohl přijet,“ řekla Selucká. Doplnila, že do konce roku vzniknou na jižní Moravě určitě další výdejní místa.

V příštích třech letech by v Česku mělo vzniknout 150 takových míst, tedy deset pro každou krajskou pobočku potravinové banky. Potravinová pomoc by se tak dostala až k 50.000 lidí. Výdejny budou pojízdné, ve větších městech na trvalých místech. Služeb potravinových bank využívají hlavně lidé v nouzi, senioři, handicapovaní lidé, matky samoživitelky či lidé bez domova.