V prvním čtvrtletí loňského roku dosáhly ceny nemovitostí v tuzemsku svého vrcholu. Od té doby klesají a kupující mají jedinečnou příležitost získat byt či rodinný dům za výhodnější cenu. A doba tak podle odborníků nahrává takzvaným investičním nemovitostem, tedy investici úspor či peněz z hypotéky do koupě bytu či domu za sníženou cenu.

Výrazně klesly ceny starších nemovitostí

Nejvýraznější pokles mají přitom za sebou starší byty, rodinné domy a také nemovitosti sloužící k individuální rekreaci. U čerstvých novostaveb ceny zatím víceméně stagnují a developeři se snaží zatraktivnit nabídku například dotovanou hypotékou nebo přidáním kuchyňské linky či jiného vybavení zdarma.

Nabídka je pestřejší

Současný cenový pokles na trhu nemovitostí přináší podle Miroslava Majera z portálu hyponamiru.cz řadu zajímavých příležitostí k nákupu. „Nabídka je oproti předchozím rokům výrazně pestřejší, kupujících je stále poskromnu a prodávající jsou nuceni slevit ze svých cenových požadavků. Letošní rok bude velmi zajímavý pro ty, kteří si pořizují nemovitost jako investici. Po zohlednění nižší ceny nemovitosti dává finančně smysl i nákup na hypotéku, i když jsou úrokové sazby aktuálně vysoké,“ míní Miroslav Majer.

Nemovitost? Nejlepší životní investice!

V nedávném průzkumu Asociace pro kapitálový trh ČR lidé nejčastěji označili za nejlepší životní investici nemovitosti. A s ohledem na historický vývoj jejich cen se není čemu divit. Peníze uložené v nemovitostech totiž dlouhodobě s rezervou poráží inflaci a dokážou tedy ochránit rodinné úspory před znehodnocením. Například byty v tuzemsku od roku 1998 do konce roku 2019 zdražily v průměru 4,25krát. Překvapením byly i covidové roky 2020 a 2021, kdy ceny nemovitostí vzrostly o další desítky procent.

Český trh s realitami prochází korekcí

„Český realitní trh nyní prochází korekcí. Důvodem jsou především vysoké úrokové sazby hypoték, které se pro řadu žadatelů staly při současných cenách nemovitostí nedostupné. Za uplynulý rok klesaly ceny nemovitostí v rozmezí 5 až 17 procent. Samozřejmě vždy záleželo na lokalitě, technickém stavu a velikosti nemovitosti. Letos očekávám pokračující pokles cen, protože poptávka po nemovitostech zůstane velmi nízká,“ nastínil Majer.

Doba nahrává nákupu investičních nemovitostí

Zájemci o investiční nemovitost tak mají podle Majera jedinečnou příležitost využít stávajícího poklesu cen na realitním trhu. Někteří prodávající jsou navíc ochotni poskytnout i dodatečnou slevu za rychlé jednání. Například při nákupu městského bytu o užitné ploše 60 metrů čtverečních lze nyní oproti předchozím rokům ušetřit vyšší stovky tisíc korun.

Nižší kupní cena může vynahradit vyšší splátky hypotéky

„Nižší kupní cena může plně kompenzovat stávající vyšší měsíční splátky hypotéky. Úrokové sazby se do tří let zřejmě dostanou na úroveň okolo 3 až 4 procent a po refixaci se výrazně sníží i měsíční splátka úvěru,” poznamenal expert. Podle něj majitelé investičních nemovitostí nebudou mít nouzi ani o nájemníky. „Zájem o pronájmy výrazně narostl a poptávka především ve velkých městech zůstane vysoká i v následujících letech,“ dodal Majer.