V dobročinném projektu Brněnských Vánoc Daruj Kelímek, spuštěném 25. listopadu, darovali dobrodinci na 18 organizací a dobročinných záměrů už téměř 1,5 milionu korun. Zpravodajskému portálu BRŇAN to potvrdila Hana Novosadová z Turistického informačního centra (TIC) Brno.

Návštěvníci Brněnských Vánoc podle Novosadové pomáhají s obrovským zápalem, o čemž svědčí fakt, že v uplynulém druhém prosincovém víkendu výtěžek projektu Daruj Kelímek přesáhl první milion. A k dnešnímu dni je na účtu už 1 440 300 korun.

„Jsme dojatí. Přišli jsme s obřím projektem, který se podařilo v krátké době zrealizovat, a k tomu opravdu vše funguje, jak má. A navíc máme velmi pozitivní ohlasy ze všech stran. Lidi jsou v tomto adventním období neskutečně štědří a opravdu nemyslí jen na sebe. Jen ve stáncích bylo darováno téměř 29 tisíc kelímků. Máme z toho hroznou radost,” uvedl Ondřej Šibřina ze spolku Daruj Kelímek.

Komu lidé zatím poslali nejvíc peněz

Nejvíc peněz – tedy přes 258 tisíc korun – zatím dárci poslali Nadačnímu fondu dětské onkologie KRTEK. Vyplývá to z přehledu na webu projektu darujkelimek.cz.

Na druhé příčce je s částkou téměř 241 tisíc korun spolek Dejte nám šanci, který poskytuje veterinární a další potřebnou péči týraným, nemocným, handicapovaným a starým psům v psích hospicích a štědří jsou nejen Brňané i v případě dětského hospicu Dům pro Julii, jenž pečuje o nevyléčitelné nemocné děti – dobrodinci už mu darovali kelímky za víc než 197 tisíc korun.

Projekt pokračuje do 6. ledna

„Dal jsem si na Moravském náměstí u Jošta ve stánku Nadačního fondu Emil vánoční punč a kelímek jsem pak o kousek dál na druhém stánku vrátil ve prospěch spolku Dejte nám šanci. Jeho zakladatelku Elišku Vafkovou totiž osobně znám a vím, že se starým a nemocným psům ve dvou hospicích maximálně věnuje,“ uvedl padesátník z Brněnska, který si přál zůstat v anonymitě.

Do projektu se může zapojit každý, kdo si dá nápoj na vánočních trzích a vratnou zálohu 50 korun za kelímek věnuje na speciálních stáncích Daruj Kelímek na jednu z osmnácti vybraných dobročinných organizací, nebo pošle příspěvek online přímo na transparentní účet, který je možné sledovat na webu darujkelimek.cz. Unikátní projekt bude pokračovat až do 6. ledna. Pokud tedy budou lidé i nadále štědří, můžou jejich dary atakovat třímilionovou hranici.