Dodavatel solárních elektráren Alpha Solar systems z Brna je v insolvenci, dluží přinejmenším miliony korun. Uvedly to v pondělí Hospodářské noviny (HN), podle kterých jsou kontakty na webu firmy nefunkční a majitel společnosti Petr Nečas nereaguje na telefonáty, SMS ani e-maily. Insolvenční návrh na Alpha Solar systems podala firma Dratel, která jí dodávala materiál, školila dělníky a sama i některé elektrárny klientům Alpha Solar systems instalovala. Podle informací Dratelu v insolvenčním rejstříku vybrala Alpha Solar systems od klientů zálohy v řádu desítek milionů korun.

Firmě Dratel dluží Alpha Solar systems asi 4,2 milionu. „Jednu dobu od nás odebírali až 70 rozvaděčů měsíčně, zlom ale přišel letos na jaře, kdy kvůli poklesu cen elektřiny a krachu společnosti Malina opadla poptávka. Od té doby chtěli odkládat splatnost faktur, až přestali platit úplně. Spolupráci jsem s nimi ukončil v srpnu,“ řekl HN jednatel Dratelu Jiří Hájek. „Nejen nás, ale i další dodavatele nebo montéry dostali do finančních problémů. V srpnu jsem si musel vzít kontokorent, abychom vůbec přežili,“ dodal Hájek.

Jediným majitelem Alpha Solar systems je nyní podle obchodního rejstříku třiapadesátiletý Petr Nečas z Brna

Předtím byl však podle HN jednatelem a třetinovým vlastníkem podniku až do letošního července i syn Petra Nečase, třicetiletý Adam Nečas. Majitel firmy podle deníku nereagoval na telefonáty, SMS ani dotazy e-mailem a kontakt na stránkách podniku není dostupný.

Na webu VašeStížnosti.cz, které provozuje spotřebitelská organizace dTest, je aktuálně na Alpha Solar systems šest stížností. Lidé uvádějí, že firmě zaplatili stovky tisíc korun na zálohách, ale solární panely dosud nemají. Firma jim údajně nevrací zálohy a vůbec nereaguje na dotazy, nebo jen sporadicky odpovídá, že peníze vrátí nebo že elektrárnu ještě nainstaluje.

V září na svém webu varoval před jednáním Alpha Solar systems Státní fond životního prostředí (SFŽP)

Upozornil i na firmu Národní dotační centrum, ve které je jednatelem podle obchodního rejstříku již zmíněný Adam Nečas, syn vlastníka Alpha Solar systems. „Subjekty záměrně vyvolávají v zájemcích o dotace (na solární elektrárny, pozn. red.) klamný dojem, že jsou oprávněny jako zástupci Státního fondu životního prostředí ČR nabízet podporu z programu pro nízkopříjmové domácnosti Nová zelená úsporám Light,“ napsal tehdy fond. Podle SFŽP ale tyto firmy nepatří mezi registrované poradce programu NZÚ Light a ve svých materiálech zneužívaly logo fondu.

Letos v květnu už skončil v insolvenci dodavatel fotovoltaických elektráren Energetický holding Malina

V insolvenčním návrhu tehdy uvedl, že má závazky za 1,4 miliardy. V červnu oznámil, že má rozpracováno 1500 zakázek, které hodlá dokončit. U dalších 2200 projektů práce nezahájil. V říjnu věřitelé povolili reorganizaci firmy, jejímž hlavním bodem má být podle dřívějších informací vstup čínského investora. Od června je v insolvenci také ostravská firma FG Energy, která se zabývá instalacemi fotovoltaických zařízení. Insolvenční návrh na ni podalo několik věřitelů, od nichž si firma nechala zaplatit zálohy, ale elektrárny jim nedodala.