Drátěné odpadkové hrůzy už v Brně nenajdete, nahradily je žluté nádoby

  • Foto

    SAKO Brno (archiv)

Nevzhledné, kovové, často obložené jiným odpadem, to byly drátěné kontejnery, které po sedmnácti letech definitivně zmizely z brněnských ulic. Městská svozová společnost SAKO Brno je kompletně nahradila žlutými nádobami a podzemními kontejnery, kterých je nyní v Brně téměř 2 900. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informoval předseda představenstva SAKO Brno Filip Leder (KDU-ČSL).

„K třídění plastu patří žlutá. Nahrazením méně estetických drátěných kontejnerů zvyšujeme přehlednost systému třídění a přispíváme ke zlepšování vzhledu města“ řekl Leder. Ten dále dodal, že poslední „drátěnky“ odvezlo SAKO Brno z Řečkovic na konci ledna.

 „V tuto chvíli jsou drátěné kontejnery na plast zrušené po celém území města. Navíc dochází k optimalizaci svozových tras. V souvislosti s navyšováním množství separovaného odpadu průběžně zvyšujeme frekvenci vývozů. Jsou místa, kam zajíždíme i sedmkrát týdně,“ doplnil Leder.

Příjemnou změnu uvítali hlavně občané města Brna, například ve Slatině vévodil tento drátěný kontejner celému okolí přímo u nákupního centra Slatinka. Pohled na něj byl často žalostný. „Jsem ráda, že je to pryč. V létě to tady zapáchalo a lidé tam házeli prostě cokoliv. Teď je ten prostor hezčí,“ popsala Jana Strouhálová, která bydlí nedaleko. Právě na sídlištích byly tyto šedé kontejnery nejčastěji k vidění, nejvíce jich bylo na Vinohradech, ale také v Bohunicích a Líšni.

 Drátěné kontejnery o objemu až 5 000 litrů pamatují začátek systematického třídění odpadu v roce 2004. Po Brně bylo těchto šedivek v jednu dobu asi 200, postupně je městská společnost nahradila žlutými uzavřenými nádobami.