Odvětví tak rostlo meziročně o 7,25 procenta, což je dvaapůlkrát více než výstavba rodinných domů z tradičních materiálů. Uvedla to Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD) na základě údajů Českého statistického úřadu.

Z celkového počtu 14.548 rodinných domů dokončených v Česku v loňském roce bylo 2159 domů s nosnou konstrukcí na bázi dřeva. Podíl dřevostaveb na výstavbě se tak za rok zvýšil o 14,84 procenta.

Nejvíce dřevostaveb v ČR vzniká metodou lehkého rámového skeletu, tedy panelovou metodou. "Svědčí to o tom, že s růstem poptávky po dřevostavbách rostou i výrobní kapacity větších výrobců, kteří realizují svou produkci v krytých halách bez negativních povětrnostních vlivů, kde také dosahují kromě výborné kvality i lepší efektivitu práce a vyšší produktivitu výroby," uvedl předseda ADMD Vratislav Blaha.

Podle zjištění vědců z brněnské Mendelovy univerzity jsou takové stavby také nejlevnější formou dřevostaveb. Odborníci z Ústavu lesnické a dřevařské ekonomiky a politiky sestavili cenový přehled dřevostaveb, které jsou na trhu k dispozici. Přehled pracuje s údaji podle velikosti obestavěného prostoru.

"Při přepočtu na obestavěnou plochu jsou nejdražší malé sruby a roubenky, k levnějším patří pasivní domy a stavby z vrstveného dřeva," uvedl Josef Lenoch z Ústavu lesnické a dřevařské ekonomiky a politiky Mendelovy univerzity v Brně.

Asociace dodavatelů montovaných domů očekává, že podíl dřevostaveb mezi rodinnými domy dále poroste. "Věřím, že během několika let se u nás podíl dřevostaveb v oblasti rodinných domů zvýší na úroveň Německa nebo Švýcarska, tedy kolem dvaceti procent podílu na trhu rodinných domů," doplnil Blaha.