Už v polovině roku 2018 přišli brněnští radní s pomocnou rukou v otázkách bydlení pro mladé, kteří nedosáhnou na hypotéku, ale mají na splácení. Předložený projekt spočíval ve stavbě bytů na pozemcích města a vzniku družstva, kde bude město a lidé se vkladem od 400.000 do 700.000 korun. Hypotéku si pak vezme celé družstvo, jakmile ji splatí, město z družstva vystoupí a byty přejdou na lidi. Podávání žádostí o družstevní bydlení začalo začátkem října 2018.

„Nakonec se sešlo asi 700 žádostí, z toho asi 200 vypadlo, protože zájemci nesplňovali dané podmínky,“ řekl náměstek primátorky města Brna Petr Hladík (KDU-ČSL).  Původně se mělo začít stavět v pěti brněnských lokalitách, dnes popsali radní další tři lokality – Přízřenice, Holásky a Francouzskou ulici.

„Nejvíce bude k výběru dispozice 2kk a 3kk, předpokládám, že se cenově budeme schopni dostat tak o 20 až 30% níže, než jsou stávající ceny bytů na realitním trhu,“ řekl náměstek pro bydlení a správu majetku Jiří Oliva (ČSSD).

Nejpřipravenější ze zamýšlených lokalit jsou Kamenný vrch, Francouzská a v Holáskách. U nich se počítá se zahájením výstavby počátkem roku 2023. „Pochopitelně bude záležet na tom, jak rychle půjdou příslušná povolení, to ovlivnit bohužel neumíme. Dnes půjdou všem zájemců informační dopisy, aby věděli co se v jejich žádosti děje,“ doplnil Oliva.

Z původně zamýšlených lokalit byla kvůli nesouhlasnému stanovisku městské části Starý Lískovec vyřazena Západní brána. Černovické Kaménky sice v projektu zůstávají, ale jejich příprava pro výstavbu se opožďuje vinou složitých majetkoprávních vztahů, potřeby změny územního plánu i nutnosti vyřešit odvodnění území.

„Myslím si, že lidé budou mít o založení družstva informaci v momentě, kdy bude vydáno územní rozhodnutí o umístění stavby. Pak už bude na nich, kdo si jaký byt vybere, jestli více v centru města nebo na okraji. Respektovat budeme i pořadí v jakém se lidé o družstevní bydlení hlásili,“ uzavřel Oliva.

Podmínkou družstevního bydlení, je kromě vkladu, že zájemce musí být občanem České republiky nebo členského státu Evropské unie, musí mu být od 18 do 36 let, nesmí vlastnit nemovitost pro bydlení a příjem samoživitele nebo manželského či partnerského páru musí být v rozmezí od 35.000 do 50.000 korun čistého. Potřeba je i výpis z rejstříku trestů nebo potvrzení o bezdlužnosti například ze zdravotní pojišťovny nebo finančního úřadu. Jakmile bude známá ceny bytu, odečte se původní vklad družstevníka, zbylou částku doplatí v měsíčních splátkách a po doplacení hypotéky družstvem přejde byt na jednotlivé vlastníky.