Dvě nové výjezdové základny na Hodonínsku už slouží záchranářům. Jejich sanitky vyjíždí za pacienty z nové základny ve Veselí nad Moravou od ledna a v Kyjově od února. A dnes se uskutečnilo slavnostní otevření obou základen za účasti hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL), radních Karla Podzimka (ODS) a Vladimíra Šmerdy (ODS) a ředitelky jihomoravské záchranky Hany Albrechtové. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí hejtmanství Alena Knotková.

Základny pojmou i navýšený počet posádek

Nové výjezdové dvoupodlažní základny jsou dimenzované i pro případné navýšení počtu výjezdových skupin a jsou také vysoce energeticky úsporné. Kraj na ně získal dotaci. U veselské základny za 90 milionů korun činí podpora 43,4 milionu korun, u kyjovské za celkovou cenu 104 miliony korun kraj získal dotaci 46,8 milionu korun. Součástí základen jsou také šatny, dezinfekční box, sklad zdravotnického materiálu, prádla, odpadu a parkovací místa u hlavní budovy.

Jsou to energeticky úsporné stavby

„Kromě toho, že jde o moderní zázemí pro záchranáře, tak je to taky mimořádně energeticky úsporná stavba. Například na základně ve Veselí se na vytápění jednoho čtverečního metru budovy spotřebuje za rok jen 17 kWh,“ upřesnil hejtman Jan Grolich. Vysokou energetickou úsporu potvrzuje i radní pro investice Vladimír Šmerda. „Budova nové výjezdové základny je úspornější o 90 procent z pohledu roční spotřeby neobnovitelné energie. Využívá totiž čtvrtinu energie pro vytápění budovy ze zemních vrtů pomocí tepelného čerpadla a ze dvou fotovoltaických elektráren a pouze jedna čtvrtina roční spotřeby je elektrická energie ze sítě. Podobné parametry má i výjezdové stanoviště v Kyjově,“ doplnil Šmerda.

Dešťovka se vsakuje do nádrže

Dešťové vody ze střechy objektu a zbytky dešťových vod prosáklé zpevněnými plochami u objektu jsou akumulovány v nádrži na dešťovou vodu. Při nadbytku budou dešťové vody regulovaně vypouštěny do dešťové kanalizační přípojky. Dešťové vody ze střech přístřešků a ze zpevněných ploch v okolí objektu se odvedou do okolního terénu a do podzemního vsakovacího zařízení základny.

Kyjovská základna má strategickou polohu

U kyjovské základny si záchranáři i kraj jako jejich zřizovatel pochvalují nové strategické umístění. „Přemístění umožňuje dopravní připojení přímo na silnici první třídy samostatným vjezdem mimo ten nemocnice. Toto umožní rychlé vyjetí sanitních vozů co nejkratší cestou,“ oceňuje dispozici objektu radní pro zdravotnictví Karel Podzimek.

Šest nových základen začali stavět před dvěma lety

Modernizaci výjezdových základen záchranky odstartovalo hejtmanství před dvěma lety, kdy se začalo stavět šest nových stanovišť. „Byla to dlouhá cesta, která začala přípravou dokumentace a zajištěním prostředků na výstavbu, pokračovala poklepem základního kamene 6. prosince 2021 v Boskovicích a završujeme ji právě dnes, kdy slavnostně stříháme pásku ve Veselí a Kyjově,“ uvedla ředitelka jihomoravské záchranky Hana Albrechtová.

Chtěli co nejvíc vylepšit podmínky pro práci záchranářů

Doplnila, že další tři nová stanoviště mají záchranáři ve Slavkově, Bučovicích a Mikulově. „Snahou bylo co nejvíce vylepšit podmínky pro nelehkou práci našich zaměstnanců. Zároveň jsme se v mnoha případech přemístili z pronájmu do vlastního a také se podařilo posunout stanoviště do výhodnější polohy, kdy je snadnější výjezd na hlavní tahy. Tedy určitě jde o zkvalitnění péče poskytované našim pacientům,“ dodala Albrechtová.