Energetická společnost EG.D spustila internetové stránky, které mapují trafostanice, rozváděče i plynové regulační stanice ozdobené barevnými malbami umělců. Na webu nazvaném Galerie v ulicích je 40 uměleckých děl s podrobnou fotodokumentací a přesnou polohou na mapě, přibývat budou postupně další. EG.D jich zatím nechala vyzdobit 180 ve čtyřech krajích. Společnost o tom informovala v tiskové zprávě.

Menší stavby zdobí už osm let

Energetická společnost nechává své drobné stavby v ulicích zdobit pouličnímu malbami od roku 2015. „V současnosti máme na stránkách zdokumentovaných a zpracovaných přes čtyřicet uměleckých děl. Jedná se o malby, které měly nejpozitivnější ohlasy ze strany veřejnosti a médií. Stránka je responzivní a funguje tak i v prohlížeči na mobilním telefonu, což přináší další výhodu. Když uživatelé povolí lokaci GPS, zobrazí se jim díla, která jsou nejblíže k jejich poloze,“ uvedla Zuzana Oujezdská, která je v EG.D za projekt Street Art zodpovědná.

Od přírody a zvířat po historické postavy

Témata maleb jsou velmi rozmanitá, od přírody a zvířat až po historické postavy. Návrhy nepocházejí jen od umělců, ale i z nápadů veřejnosti. A lidé pak s hotovým uměleckým dílem někdy dál pracují. „Některé trafostanice jsou tak oblíbené, že hned po dokreslení si lidé v okolí vysázeli například květiny nebo dali lavičku a zvelebili si tak prostor, který třeba dříve sloužil ke kontejnerovému stání,“ uvedl Stanislav Karafiát z projektu Street Art.

Brzy přibydou další malby

Webovou stránku doplňuje profil na sociální síti Instagram, do budoucna by měl vzniknout i blog, kde by byly publikované rozhovory s autory maleb. Ročně na stavbičkách a prvcích energetické soustavy přibydou desítky maleb, do dvou měsíců mají vzniknout malby v Bystřici nad Pernštejnem, Boskovicích, Moravském Krumlově či Kuřimi.