Za pár týdnů oslaví Česká republika významné výročí od svého vstupu do EU. Součástí unie je už dvě desetiletí, o vstupu do eurozóny se ale mluví opakovaně bez výsledku. Naposledy téma rozvířil prezident Petr Pavel s tím, že je potřeba v této věci podnikat už konkrétní kroky. Podle ekonoma Národního institutu SYRI v Brně Tomáše Havránka se ale současná generace čtyřicátníků zavedení evropské měny patrně nedožije.

O společné měně rozhodují politika a emoce

„O otázce, zda přijmout nebo nepřijmout euro, rozhoduje politika a emoce, protože ekonomicky ji zodpovědět jednoznačně nelze. Ekonomické výhody a nevýhody eura jsou totiž pro zemi jako celek zhruba vyrovnané,“ řekl Havránek. Euro nejvíce pomůže těm, kteří hodně cestují a investují v zahraničí, například do akcií. Této skupině přijetí eura pomůže snížit či dokonce odstranit kurzové riziko, protože ušetří na kurzovém zajištění.

Pro lidi s nižšími příjmy bude euro nevýhodné, míní Havránek

Podobně podle ekonoma ušetří řada firem, jejichž majitelé na přijetí eura také vydělají. „Naopak méně výhodné bude euro pro nízkopříjmové zaměstnance. Těm přinese malé výhody, a naopak na ně více dopadnou nevýhody, zejména ztráta stabilizační role vlastní centrální banky a s tím spojené potenciálně větší výkyvy v nezaměstnanosti,“ vysvětlil expert. A dodal, že Česká národní banka v posledních letech svoji stabilizační roli příliš nezvládá. Z tohoto důvodu tento argument proti zavedení eura postupně podle ekonoma ztrácí váhu.

Česká republika už euro částečně přijala

Daně je totiž nyní v tuzemsku možné platit v eurech, což se podle některých ekonomických modelů rovná faktickému přijetí eura. A někteří odborníci to považují za důležitější než oficiální rozhodnutí o vstupu do eurozóny. Zároveň dlouhodobě roste míra, v jaké si velké firmy půjčují v eurech. „Důležitost vlastní měnové politiky tedy bude v čase klesat, i když žádné rozhodnutí o vstupu do eurozóny neučiníme,“ uvedl Havránek.

Přijetí evropské měny znamená nemožnost odchodu z EU

Z politického hlediska Havránek upozorňuje na jednu zásadní skutečnost. „Pokud přijmeme euro, nebudeme moci z Evropské unie odejít, protože by to znamenalo totální finanční kolaps země. To je důležité si uvědomit. Euro navěky zajistí naše spojení s Evropou, v dobrém i ve zlém. Zavedení eura je tedy hlavně symbolické rozhodnutí, které nás více přiváže ke zbytku západní Evropy,“ zdůraznil ekonom.

Význam ČNB se po přijetí eura dramaticky sníží

Z ekonomického pohledu pak bude podle něj možné výrazně ušetřit na fungování ČNB, neboť měnová politika a postupně i velká část dohledu nad bankami přejde pod Evropskou centrální banku. „Bude možné ušetřit stovky pracovních míst a obecně se význam ČNB dramaticky sníží. To je možná také užitečné v souvislosti s tím, jaké kontroverze v posledních letech vzbuzovala jmenování některých členů bankovní rady,“ vysvětlil Havránek.

Prezidenta vnímáme jako krále a máme rádi českou korunu, říká ekonom

Aktuálně je proti euru stále zhruba 70 procent občanů. „My Češi jsme v jádru monarchisté. Volíme sice prezidenta, ale vnímáme ho jako krále. Máme rádi svého krále a svoji korunu. Nebudeme se jí chtít vzdát, jsme v tom jiní než Poláci nebo Maďaři. Vůbec bych se nedivil, kdyby obě země jednoho dne už euro měly a my bychom byli dál ostrovem s korunou. Ale možná jen oficiálně, zatímco v praxi se bude v ekonomice běžně euro používat,“ dodal expert.