Letos budou jednoznačně zásadní evropskou agendou evropské volby. Ty se podle politologa z Národního institutu SYRI a Masarykovy univerzity Petra Kanioka postupně odlupují od druhořadosti, protože Evropský parlament má stále více pravomocí. Unijní parlament kromě jiného ovlivňuje složení příští Evropské komise, upozornil Kaniok.

Výsledek ukáže, jak Evropané souhlasí s kurzem evropské politiky

„S vědomím, jak politikami typu Green Deal změnila fungování EU dnešní Evropská komise, jsou evropské volby velmi důležité. Jejich výsledek totiž ukáže, jak Evropané souhlasí s kurzem evropské politiky, ale také určí, co bude možné v dalších letech,“ řekl Kaniok.

Volby budou začátkem června

Příští volby do Evropského parlamentu jsou plánovány na termín od 6. do 9. června 2024. „Výsledky mimo jiné ukážou, jak moc je Evropa v pozicích a názorech na evropskou integraci homogenní – otázkou je, jak se budou výsledky v různých částech EU lišit,“ uvedl politolog s tím, že v neposlední řadě půjde hlasování do Evropského parlamentu vztáhnout také k národní politice, a to nejen té české.

Upozornil na národní volby

„V řadě zemí EU totiž budou buď příští či přespříští rok národní volby, takže volby evropské napoví také směrem ke kurzu některých národních států,“ upozornil Kaniok s tím, že obdobná je situace i v České republice, kde české strany už nyní přikládají evropským volbám větší význam než v minulosti.

Opozice možná cítí krev

„Jednak jde o test před parlamentními volbami v roce 2025, jednak opozice možná cítí krev ve vzduchu – atmosféra ve společnosti není moc dobrá, vláda není oblíbená, takže se pro strany typu ANO či SPD nabízí možnost, jak kabinetu uštědřit razantní ránu a otřást jeho pozicí. Také si myslím, že řada stran bude testovat, v jaké podobě k národním volbám půjde – ve hře je značka SPOLU, ale také obsazení na krajní pravici. Bude také otázkou, jak se povedl facelift sociálních demokratů,“ dodal politolog.